Šimpanze su nam po mnogo čemu slične, ali da li ste znali da one razgovaraju?
Naučnici su došli do zaključka da šimpanze najčešće razmjenjuju informacije o najmanje dvije stvari: o omiljenim voćkama i na kom drvetu su našle tu ukusnu hranu.
Šimpanzama je u interesu posebno da znaju kolika je veličina stabla gdje se nalaze plodovi, tako da vikanjem prenose tu informaciju drugim jedinkama.
Za potrebe istraživanja, naučnici su kampovali u Tai šumi na Obali Slonovače više od 750 sati kako bi posmatrali ponašanje šimpanzi.
Istraživači su otkrili da one ispuštaju određene zvukove kada traže nešto da grickaju, a glas im se promijeni kada žele određenu vrstu voća.
"Šimpanze imaju veoma složen komunikacijski sistem koji uključuje raznolikost zvukova, ali takođe i ekspresije lica i pokreta", objasnila je Ejmi Kalan, glavna istraživačica projekta.
U istraživanju, objavljenom u naučnom časopisu Animal Behaviour, posmatrano je ponašanje devet odraslih šimpanzi i zaključeno je da ton zvukova koje ispuštaju zavisi od vrste hrane koju žele da jedu, kao i od mjesta na kom se ta hrana nalazi.
Ukoliko se voćke koje žele nalaze na niskom drveću, ispuštaće visoke tonove, a ako se nalaze na visokom drveću, ispuštaće niske tonove i na taj način privući više šimpanzi.
Šta Vi mislite o ovome?