Dokazano je da ova metoda disanja poboljšava raspoloženje, popravlja fokus i san. Znojavi dlanovi i ubrzan rad srca su neki od najčešćih odgovora tijelna na stres, a sve neželjene pojave možete kontrolisati disanjem, kaže Lija Lahog, pshilog.
- Prvo morate da shvatite šta nam stres fiziološki čini. Puls nam skače, a mozak dobija signal da tijelo kreće ili u odbranu ili u bijeg. Mišići se jače stežu i slabi nam sposobnost donošenja odluka. Menja se i varijabilnost otkucaja srca - objasnila je.
Ona je nedavno sa istraživačima otkrila da sistematsko pravilno disanje u trajanju od dvadeset minuta - koje se primenjuje dva puta dnevno, može značajno da ublaži stres, smanji krvni pritisak.
Većina ljudi udiše četiri sekunde i izdiše šest, bez pauzme između. Dišite tom brzinom dva minuta, ali tako da kroz nos udahnete, pa kroz stisnute usne izdahnete, kao da duvete na nešto vruće. Dok u glavi računate 4 sekunde za udisaj i 6 za izdisaj, usredsredite se na protok vazduha koji ulazi kroz nos i izlazi na usta.
- Kad završite vjerovatno ćete biti opušteniji i budniji. Takvo disanje primjenjujte 20 minuta dnevno i otkucaji srca će vam se smanjiti što znači da srce više neće biti pod velikim naporom, i zbog toga je ono odmah i zdravije - kaže Lagos.
- Brzo ćete primjetiti bolju koncentraciju i fokus, a moći ćete i donositi objektivnije odluke, što bi moglo pomoći da, iako starimo, mozak duže ostaje u boljoj formi - zaključila je.
Šta Vi mislite o ovome?