Bunker omogućava stanarima da prežive prirodne katastrofe ili katastrofe izazvane ljudskim faktorom, kao i prekid snabdijevanja strujom čak 10 godina.
Na mjestu nekadašnjeg vojnog bunkera nalazi se najveće privatno sklonište na svijetu, koje, između ostalog, sadrži helidrom, luksuzne podzemne prostorije za život i tajne hodnike koji povezuju zgrade na površini zemlje sa onima ispod nje, omogućavajući stanarima da se brzo sklone na sigurno, ukoliko se osjete ugroženim.
Čak je i mesto strateški izabrano u centralnoj Evropi, u nepoznatoj seoskoj oblasti blizu Praga, pa se tako do bunkera privatnim avionom i iz Londona i iz Moskve može stići za nešto manje od dva sata.
Sklonište spolja djeluje prilično neupadljivo, ali je ispod zemlje zaista impresivno, prava palata duboko urezana u kamen.
Luksuzne prostorije, uključujući i dječje spavaće sobe, zaštićene su blindiranim vratima, baš kao i kupatilo sa džakuzijem, bioskopska sala, igraonica, bazen, teretana, spa-centar i bar.
“Opidum“ ima i podzemnu baštu, sa osvetljenjem koje simulira prirodnu svetlost, ali i privatne trezore “za vašu najdragoceniju imovinu“.
Vlasnici će “ekskluzivno biti povezani s mrežama za komunikaciju“, navodi se u promotivnom videu, a cio bunker je u potpunosti samoodrživ.
Kada je u pitanju bezbijednost, asocira na špijunske filmove: tu su tehnologija otisaka prstiju, sistem za prepoznavanje dužice i najsavremeniji sistemi za video-nadzor.
Bivši šef češke obavještajne službe i stručnjak za bezbijednost Andor Šandor kaže:
“Bunker je jedinstven po tome što objedinjuje najsavremenije bezbjednosne sisteme sa luksuzom i udobnošću. “Ovo je najveći takav objekat na svijetu za koji se zna.“
Izgradnja superbunkera počela je 1984. godine, na vrhuncu hladnog rata, kao zajednički projekat vlada tadašnje Čehoslovačke i Sovjetskog Saveza. Tim koji stoji iza njega kaže da su u razvoj objekta uloženi ogromni resursi, jer je građen u vrijeme izuzetno zategnutih odnosa u svijetu, te da danas tako nešto ne bi moglo da se ponovi.
Bunker omogućava stanarima da prežive prirodne katastrofe ili katastrofe izazvane ljudskim faktorom, kao i prekid snabdevanja strujom čak 10 godina.
“Bunker će moći da obezbedi dugotrajni smeštaj stanovnika - ukoliko bude potrebno čak 10 godina - bez potrebe za snabdijevanjem spolja. To uključuje velike zalihe nekvarljive hrane i vode, kao i opremu za prečišćavanje vode, lekove, operacione sale i mreže za komunikaciju sa spoljnim setom“, kaže portparol tima.
Šta Vi mislite o ovome?