Sljez - specijalista za disajne i probavne smetnje | Herceg Televizija Trebinje

Magazin - Zanimljivosti

Sljez - specijalista za disajne i probavne smetnje

Izvor: nezavisne novine | Datum:19.02.2019.

Sljez se u medicini smatra jednim od najboljih sredstava za oblaganje sluznice zahvaljujući visokom sadržaju sluzi.

Bijeli sljez od davnina se koristi kao ljekovita biljka. Istovremeno pomaže pri iskašljavanju šlajma i kod upale pluća. Primjenu ima i kod bronhijalne astme, pa čak i kod tuberkuloze koja nije uznapredovala. Može se koristiti bijeli ili crni sljez, a upotrebljavaju se u narodnoj medicini, gdje se koriste cvjetovi i listovi, specifično osušeni. Najčešće se koriste u vidu čaja.

Korijen

Korijen bijelog sljeza je najljekovitiji dio biljke, a najbolji čaj se pravi od korijena mlade biljke. Nakon branja trebalo bi ga oguliti da ga ne bi napale razne gljivice koje uništavaju ljekovita dejstva. Poslije guljenja se suši i tek onda je spreman za pravljenje čaja ili sirupa.

Inače, čaj od bijelog sljeza ubrzava metabolizam i zato je koristan za one koji žele da smršaju. Dobar je i za varenje i probleme sa gorušicom i kod čira na želucu. U organizmu se ponaša kao antioksidans pa je odličan za podizanje imuniteta.

Čaj i sirup od bijelog sljeza preporučuju se kod upala debelog crijeva. Djeluju tako da smiruju nadražaje i na taj način uspijevaju da obuzdaju dijareju ili povraćanje.

Bijeli sljez primjenjuje se i u kozmetici, jer se nerijetko koristi u kremama za hidrataciju kože. Suvoj koži daje mekoću i sjaj, a istovremeno može da otkloni i bakteriju koja izaziva akne. Kreme sa bijelim sljezom pomažu kod čireva na koži i proširenih vena.

Sljez kao hrana

U osušenom korijenu bijelog sljeza ima vrlo mnogo hranjivih tvari: kako sadrži oko 75 odsto ugljikohidrata, važan je izvor skroba i šećera u slučaju nestašica pa, ako je potrebno, može poslužiti za pripremanje hrane. Korijen bijelog sljeza slatkast je i spužvast te se u prošlosti koristio kao povrće. U današnje se vrijeme od sljeza proizvode kolačići, često preprženi ili preliveni vrućom čokoladom, ali po ukusu malo podsjećaju na korijen biljke.

Pripremanje čaja

Jednu punu malu kašiku sljeza ostaviti u četvrtini litra vode da prenoći. Ujutru malo zagrijati i tako pripremljen čaj piti.

Kupka za ruke i noge

Pregršt crnog sljeza držati u pet litara hladne vode tokom noći. Sutradan ugrijati kupku do temperature koju ruke i noge mogu da podnesu i držati ih u kupki 20 minuta.

Obloge

Biljni ostaci (talog) od pripremanja čaja se malo ugriju u nešto vode i pomiješaju sa ječmenim brašnom u kašu. Ovakav melem se stavlja na pamučnu tkaninu i još dok je topao koristi se kao oblog.


Kategorija: Zanimljivosti

Šta Vi mislite o ovome?

NAPOMENA: Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove Herceg RTV već samo autora komentara! Molimo čitaoce da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja!

Najčitanije u ovoj kategoriji: