Da li postoji razlika u treningu između muškaraca i žena? | Herceg Televizija Trebinje

Sport - Hercegovina

Da li postoji razlika u treningu između muškaraca i žena?

Autor: Pejanović Srđan | Izvor: Herceg RTV | Datum:30.10.2023.

Da li postoji razlika u treningu između muškaraca i žena? Ovo je pitanje koje često postavljaju oni koji žele da započnu fitnes putovanje ili unaprijede svoje već postojeće trening rutine. Odgovor na ovo pitanje može biti i DA i NE, a razlog leži u različitim aspektima treninga i individualnim ciljevima.

DA - Sličnost u vježbama i intenzitetu

Kada govorimo o samim vježbama i intenzitetu treninga, nema razlike između muškaraca i žena. I jedni i drugi mogu koristiti iste vježbe i raditi sa istim intenzitetom, uključujući i trening sa maksimalnim opterećenjem. Sprave i tegovi u teretani su isti za sve, bez obzira na pol. Ovo znači da svi mogu koristiti čuvene vježbe poput čučnjeva, mrtvih dizanja, bench pressa, ili veslanja, i raditi na izgradnji snage i mišićne mase.

NE - Razlika u Fiziologiji i Ciljevima

Međutim, iako se sami treninzi ne razlikuju, fiziologija, antropometrija i ciljevi se bitno razlikuju između muškaraca i žena. Ovo znači da je važno razumjeti da će rezultati treninga varirati između polova. Evo nekoliko ključnih razlika:

Fiziologija: Muškarci i žene imaju različite nivoe hormona, uključujući testosteron i estrogen. Muškarci obično imaju više testosterona, što im omogućava lakšu izgradnju mišićne mase. S druge strane, žene obično imaju više masnih naslaga, što utiče na različit raspored i oblik mišića.

Antropometrija: Muškarci i žene imaju različite antropometrijske karakteristike, poput proporcija tijela i gustine kostiju. Ovo može uticati na izgled i snagu mišića.

Ciljevi: Osim toga, muškarci i žene često imaju različite ciljeve kada je u pitanju fitnes. Dok većina muškaraca teži izrazitoj mišićnoj masi, većini žena je važnija toniranost i oblik tijela, umjesto povećane mišićne mase.

Žene imaju prirodno mnogo veću sposobnost oporavka tijela od muškaraca. To je veliki bonus za žene jer možete raditi iste mišićne partije više puta u toku nedjelje i ne gubiti vrijeme na klasične "bilderske" split sisteme treninga. Činjenica je da ćete imati dosta brži napredak kada radite gluteus 2 puta sedmično nego 1 sedmično.

Ove razlike su razlog zašto programi treninga trebaju biti prilagođeni individualnim potrebama i ciljevima. Na primjer, podjela treninga po mišićnim partijama može biti drugačija za muškarce i žene, jer će se fokusirati na različite aspekte treninga.


U suštini, trening za muškarce i žene može biti sličan kada su u pitanju vježbe i intenzitet, ali fiziologija, antropometrija i ciljevi često diktiraju potrebu za različitim pristupima. Ključ je u razumjevanju sopstvenih ciljeva i tijela, te pravilnom pristupu treningu koji će vam pomoći da postignete željene rezultate. Bez obzira na pol, važno je da se fokusirate na postizanje svojih ličnih ciljeva i da radite na izgradnji zdravog i snažnog tijela.

Ako želite da smršate, ugojite se ili promjenite način ishrane zbog zdravstvenih problema kontaktirajte me putem Instagram naloga @srdjanpejanovic99 ili pozivom/porukom na broj +38766359916 i tako poručite individualni plan ishrane ili treninga koji će vam pomoći da ostvarite vaše ciljeve.


Kategorija: Hercegovina

Najčitanije u ovoj kategoriji: