Grčka čeka poziv i u svakom trenutku je spremna da nastavi pregovore – poruka je Atine međunarodnim kreditorima koji vladu Aleksisa Ciprasa smatraju odgovornom za krah pregovora u Briselu i neizvesnu situaciju oko finansiranja prezadužene Grčke, dok Cipras uzvraća optužbom da je ono što je MMF uradio ekonomije njegove zemlje – kriminal.
„Najbolje rešenje za zemlju bio bi vladin sporazum koji nas posle šest meseci opet neće vratiti u istu situaciju. Međutim, teško je pregovarati sa više poverilaca koji imaju različito viđenje. Jedni žele paket reformi, mere štednje i restrukturiranje duga, drugi samo mere, ali ne i smanjenje duga”, poručio je premijer Cipras, koji je razgovarao sa liderima opozicionih partija, koje, ukoliko sporazuma bude, o njegovoj konačnoj sudbini odlučuju glasanjem u parlamentu.
Govoreći u parlamentu pred poslaničkom grupom Sirize, premijer je naglasio da ne može da prihvati predloge poverilaca koji bi značili samo nastavak recesije, mera štednje i bede. Posle četiri meseca pregovaranja sa poveriocima, vlada je ponudila program reformi koji bi trebalo da zadovolji sve kriterijume i bude osnova za sporazum o oslobađanju neophodnog kredita.
„Kao odgovor na naše predloge uručili su nam dokument od pet stranica u kome su bili pobrojani nerealni i neprihvatljivi zahtevi, među kojima i zahtev za smanjenje penzija”, rekao je Cipras i zaključio da bi prihvatanje takvih mera bilo ne samo velika greška već i pristanak na ponižavanje vlade i naroda. Cipras smatra da je došlo vreme za jasne odluke i da evropski partneri moraju da odluče da li će MMF sa svojim pogrešnim odlukama i nerealnim zahtevima i dalje biti deo sporazuma. Moraće da ih ocene jer, kako je rekao Cipras, MMF snosi „kriminalnu odgovornost za stanje u kome se Grčka danas nalazi”.
Ministar finansija Janis Varufakis ukazuje da kreditori imaju i različite „crvene linije” i da je u takvim uslovima teško pregovarati. On, kako je rekao, ne namerava da na samitu Evrogrupe u četvrtak poveriocima predstavi bilo kakve nove mere, ali ističe da je grčki pregovarački tim spreman da u svakom trenutku pokuša da sa poveriocima nađe rešenje. Prema rečima zvaničnog predstavnika za štampu, Atina je učinila mnogo ustupaka i sada čeka poteze Brisela.
„Mi smo već prešli naše granice i sada je na institucijama da pokažu želju za kompromisom”, izjavio je Gavril Sakelaridis.
Iz Brisela i evropskih metropola upozoravaju da vreme ističe i da je neophodan jasan sporazum. Francuski predsednik Fransoa Oland kaže da nema vremena za gubljenje i da se stiglo do situacije koja može biti vrlo teška ukoliko ne bude sporazuma.
Predsednik Evropske centralne banke smatra da je potreban čvrst dogovor koji će omogućiti Grčkoj fiskalnu stabilnost i privredni rast jer je takvo rešenje važno ne samo za vladu u Atini već za celu Evropu. Mario Dragi poručuje da će nastaviti da podržava grčke banke sve dok su one kreditno sposobne.
Poverioci smatraju da sve zavisi od odluke Grčke jer je, kako kažu, „lopta u njenom dvorištu”, dok Atina istu takvu poruku upućuje Briselu.
U ovdašnjoj javnosti i dalje se diskutuje o neočekivanim i nerealnim zahtevima MMF-a da se kroz smanjenje penzija za gotovo 20 odsto, što Ciprasova vlada kategorički odbija, uštedi dodatnih 1,8 milijardi evra i isto toliko kroz povećanje PDV na osnovne namirnice, struju, vodu, transport… Ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da vladajuća Siriza sa 35,1 odsto vodi u odnosu na drugoplasiranu Novu demokratiju, za koju se opredeljuje 23 odsto Grka. Premijeru Ciprasa 60 odsto Grka daje svoj glas, dok je popularnost ministra finansija Janisa Varufakisa neznatno opala tokom poslednjih meseci.
Ciprasa u petak očekuje novi susret sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Grčki premijer prihvatio je poziv da učestvuje na ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, gde će, između ostalih, biti i predstavnici Kine, još jednog bliskog privrednog saradnika Grčke.
Šta Vi mislite o ovome?