Novinar nemačkog lista Spiegel Markus Beker konstatuje da nedvosmisleno ne koje su Holanđani rekli na juče održanom referendumu povodom ratifikacije sporazuma o pridruživanju Ukrajine sa Evropskom unijom predstavlja težak udarac Evropskoj uniji i naglašava da to nije bilo koji sporazum o slobodnoj trgovini, već onaj isti sporazum koji je bio palidrvce kojim je zapaljena vatra narodnog bunta u Ukrajini u novembru 2013. godine.
Migranstska kriza, konflikt sa Rusijim, nerešeni problemi oko grčkog duga, i na sve to još i skandalozno „obaranje“ ratifikacije sporazuma o asocijaciji Ukrajine sa EU piše Beker.
Odbacivanje sporazuma nije samo pobeda predsednika Rusije Vladimira Putina, nego i pobeda svih onih, koji bi sa velikim zadovoljstvom odmah posvedočili raspad Evropske unije. Referendum je važeći, izlaznost je premašila 30% koliko je neophodno da bi se smatrao validnim.
Rezultati referenduma udarili su Evropskoj uniji dva šamara, samo što se još uvek ne zna šta će biti posledica, modrica ili prelom vilice.
Rezultati glasanja pokazali su na prvom mestu da je Evropska unija u Holandiji izuzetno nepopularna. A Holandija je pre samo nekoliko godina spadala u zemlje sa najizraženijim prijateljskim raspoloženjem prema EU. A drugo, 70% građana jednostavno ne zanima tako važno za Evropu pitanje, ili misle da njihov glas i onako ništa ne znači.
Autor teksta takođe upozorava da niko ne treba da se zavarava da bi oni koji nisu izašli na referendum drugačije glasali.
„Krivicu snose kako EU tako i holandske vlasti. Protivnici ratifikacije sporazuma uspešno su iskoristili nejasne strahove ljudi, koji se boje naleta Ukrajinaca ili ulaska u Evropsku uniju još jedne korumpirane istočnoevropske država sa slabom ekonomijom koja nije usmerena na partnerstvo. To je funkcionisalo bez obzira na činjenicu da ulazak Ukrajine u EU, niti ukidanje viznog režima nisu razmatrani“, piše Beker i dodaje:
„Ipak katastrofalna slika dezorganizovane zajednicu koju je Evropska unija emanirala tokom grčke krize, kao i provala egoizma istočnoevropskih zemalja tokom izbegličke krize mogli su samo da doprinesu pojavi strahova, koji su išli na ruku protivnicima sporazuma u Holandiji“.
Očigledno da su holandske vlasti vrlo malo učinile kako bi organizovale poštenu diskusiju među svojim žiteljima, konstatuje autor teksta.
Umesto toga ministar spoljnih poslova Ber Kunders „potegao“ je argumente poput onih da će Vladimir Putin bez ikakve sumnje otvoriti bocu šampanjca, ukoliko Holanđani budu rekli ne ratifikaciji sporazuma sa Ukrajinom.
Kunder je, vrlo moguće u pravu, ali glasači su stekli utisak da se njima manipuliše. Čitalac onlajn izdanja lista Spiegel iz Holandije pisao mi je da on, u stvari, podržava sporazum, ali da je ipak glasao protiv, pošto ponašanje vlasti smatra nedemokratskim i zato što veruje da će vlast u svakom slučaju ignorisati rezultate referenduma, piše Markus Beker, a prenosi inosmi.ru
Šta Vi mislite o ovome?