Srbija neće ni na koji način pritiskati Dodika da odustane od zahteva da se uspostavi red u pravosuđu BiH i da ima referendum kao mehanizam kojim bi se izvršio pritisak, tvrde analitičari. Srpski premijer je u sarajevskim političkim krugovima naišao na iskren prijem, dodaju bosanski političari.
Vučić je bio u pravu. Oni koji su ga u Srebrenici gađali kamenjem, u Sarajevu su ga dočekali aplauzom. Poseta srpskog premijera Aleksandra Vučića Sarajevu rezultirala je nizom potpisanih dokumenta i usmenih dogovora, počev od međusobne podrške na putu ka EU, pa do izgradnje dalekovoda i puta.
Bosanski mediji su ovu prvu zajedničku sednicu Vlade Srbije i Saveta ministara BiH ispratili sa velikom pažnjom, a ondašnji analitičari su akcenat celog događaja sa ekonomskog težišta pomerili na političko, tačnije na Republiku Srpsku i najavljeni referendum o Tužilaštvu i Sudu BiH.
O Vučićevoj poseti Sarajevu, ali i o referendumu, u medijima se oglasio i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik. On je istakao da neće odustati od referenduma o radu Tužilaštva i Suda BiH, niti od ideje da Republika Srpska učini sve da demokratskim sredstvima povrati izgubljene nadležnosti, koje joj po izvornom Dejtonskom sporazumu pripadaju. U istom tonu, Dodik je povodom zajedničke sednice Vlade Srbije i Saveta ministara BiH rekao da Srbija nastoji da afirmiše regionalnu saradnju, ali da je odabrala pogrešnog partnera u tim razgovorima.
Za srpskog premijera ova sednica je važna da u budućnosti ne bismo pronalazili neprijatelje tamo gde imamo prijatelje. Veliki pažnju privukle su Vučićeve reči da je za Srbiju važna BiH. Ne samo zbog Republike Srpske, koju voli, nego i zbog toga što u regionu ne može da ima važnijeg partnera od BiH. Ipak, osnovna poruka Vučićeve posete Sarajevu je da ćemo „uspeti da zadržimo mir i stabilnost“, a da će Srbija i BiH biti motor promena i napretka.
Da li poseta srpskog premijera Sarajevu može da dovede do relaksacije zategnutih odnosa između Republike Srpske i Sarajeva?
Dragomir Anđelković, politički analitičar, za Sputnjik kaže da ova poseta može da opusti odnose pre svega između srpskih političara koji su na vlasti u Sarajevu i vlasti u Banjaluci.
„Znači ona na tom nivou može da relaksira odnose, jer je glavni faktor koji je problematičan za RS podvojenost, pošto je 50 odsto političke snage RS u koaliciji na nivou bosansko-hercegovačke konfederacije, dok preostalih 50 odsto predstavlja glasače vlasti u RS“, objašnjava Anđelković.
On napominje da je upravo ta podvojenost jako opasna za Republiku Srpsku, jer, kako kaže, sve dok su Srbi homogeni, niko im ništa ne može.
„Bilo je mnogo pokušaja da se Dejtonski sporazum suspenduje, ali ništa se nije postiglo. Međutim, ova situacija je jako teška i zato Vučićeva poseta sama po sebi i sastanak sa rukovodstvom BiH ne znače mnogo. Ali, ako se sa srpskim delom bude komuniciralo kako treba, to će biti faktor ozbiljne relaksacije odnosa i prebacivanja iz sfere koja može da ugrozi Republiku Srpsku na normalne partijske podele“, veruje Anđelković.
Pojedini bosanski mediji spekulisali su kako bi Vučićeva poseta mogla da bude iskorišćena za pritisak na RS da odustane od najavljenog referenduma. Anđelković smatra da su tu stvari čiste, i podseća da je Dodik rekao da, ako se stvari vrate na izvorni Dejton, koji ne predviđa Tužilaštvo i Sud BiH, referenduma neće ni biti, ali i da je spreman na kompromis.
„Republika Srpska je bila spremna čak i da prihvati njihovo postojanje, ali da se tačno odrede jurisdikcije Tužilaštva i Suda, a ne da mogu da se mešaju u bilo šta po sopstvenom nahođenju. Znači, treba da se uspostavi jedna normalna relacija između entiteta i centralnog nivoa vlasti“, ističe naš sagovornik.
On dodaje da Dodik drži otvorena vrata da se odustane od referenduma, ali da je neophodno naći neki kompromis.
„S druge strane, nema nikakvog nagoveštaja da ima spremnosti na kompromis. Mislim da će Vučić pre insistirati da se proces nastavi, da se možda referendum ne održi u ovom momentu, ali da se otpočnu pregovori, odnosno da druga strana bude spremna za pregovore, pa da se vidi šta će se postići. Ali ne verujem da će Srbija na bilo koji način pritiskati Dodika da odustane od zahteva da se uspostavi red u pravosuđu BiH i da ima referendum kao mehanizam kojim bi bio izvršen pritisak. Srbija je verovatno za to da se kupi vreme“, kaže Anđelković.
Zamenik predsedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić rekao je posle Vučićeve posete Sarajevu da je njegov dolazak izuzetno važna poruka za sve u BiH.
„Mislim da imamo slične stavove, jer mi tvrdimo da je politička stabilnost u regionu i u Republici Srpskoj nacionalni interes Srpske i Srba u ovom trenutku“, izjavio je Bosić i dodao da je posebno bilo lepo slušati himnu „Bože pravde“ ispred zajedničkih institucija BiH, u centru Sarajeva.
Bosić je dodao da današnja zajednička sednica Vlade Srbije i Saveta ministara BiH ni u kom slučaju nije na štetu Republike Srpske, koja od toga može imati samo korist, pogotovo kako Srbije bude dalje jačala i sticala sve veći broj prijatelja.
Prema njegovim rečima, poruke iz Sarajeva su danas pozitivne, a Vučić je u sarajevskim političkim krugovima naišao na iskren prijem.
Šta Vi mislite o ovome?