Postupke Aleksandra Vučića odobrava 56 odsto građana, a Tomislava Nikolića 36 odsto
Da se u nedelju održavaju pokrajinski izbori, za Srpsku naprednu stranku bi glasalo 46 odsto građana i naprednjaci bi verovatno sami mogli da formiraju vlast u Vojvodini, pokazuje najnovije istraživanje Faktor plusa.
Iako je druga po rejtingu, Demokratska stranka sa svojih 11,1 odsto podrške glasova daleko zaostaje za naprednjacima i gotovo je izvesno da Bojan Pajtić više ne bio predsednik pokrajinske vlade. Osim SNS-a i DS-a, cenzus bi prešle još Liga socijaldemokrata Vojvodine i Socijalistička partija Srbije, koje bi dobile po 6,9 odsto glasova, a Srpska radikalna stranka bi sa 5,4 odsto i u novom sazivu imala svoje poslanike.
Dejan Vuk Stanković kaže da bi na pokrajinske izbore sada sigurno izašlo 40 odsto građana, dok bi 65 odsto znalo za koga da glasa. „Naprednjaci bi na pokrajinskim izborima imali manju podršku nego na republičkom nivou, a nešto slabiji rezultat u Vojvodini bi zabeležili i socijalisti. Za razliku od njih, DS u Vojvodini ima veći rejting nego u drugim delovima države, dok su radikali u granicama rezultata kao na republičkom nivou”, rekao je Dejan Vuk Stanković.
On kaže da istraživanje javnog mnjenja pokazuje da, uprkos teškoj finansijskoj situaciji i nepopularnim ekonomskim merama koje sprovodi vlast, podrška SNS-u i SPS-u u Srbiji ne opada. On kaže da je na političkoj sceni bilo određenih pomeranja, ali ne i drastičnih promena, da postoji visok stepen poverenja u vlast, ali i kriza opozicije.
„Podatak da SNS ima 50,6 odsto podrške pokazuje da SNS i Vučić još imaju sposobnost da održavaju pozitivnu tenziju kod svojih birača, dok opozicija pokazuje elemente krize poverenja kod građana”, kazao je Stanković na konferenciji za novinare.
Medijsko interesovanje za Vojislava Šešelja iskoristila je Srpska radikalna stranka, koja će, po svim istraživanjima javnog mnjenja, gotovo sigurno ponovo postati parlamentarna stranka.
Istraživanje agencije Faktor plus koje je urađeno na teritoriji Srbije, bez Kosova i Metohije, između 21. i 27. maja, na uzorku od 1.150 ispitanika, pokazuje da strpljenje građana za proces evropskih integracija pada i da Srbija nije više zemlja evropske euforije i entuzijazma, već evrorealizma.
Analitičar Dejan Vuk Stanković je na konferenciji za novinare u Medija centru rekao da je istraživanje pokazalo da 44 odsto građana nema više strpljenja da čeka ispunjavanje uslova za prijem u EU, dok 36 odsto građana i dalje ima strpljenja.
„Voditi evropsku politiku danas u Srbiji zapravo je rizično. To je test i za sadašnju vlast, koja je evidentno evropski orijentisana. Dosledna evropska politika nije nešto što ima visok stepen podrške i vlada će u okviru svojih mogućnosti sigurno ići u pravcu revizije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju”, rekao Stanković.
Upitani da li odobravaju ono što radi i govori određeni političar, 56 odsto ispitanika je istaklo da veruje premijeru Srbije Aleksandru Vučiću, 36 odsto predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću i 35 odsto potpredsednici vlade i ministarki građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorani Mihajlović.
D. Spalović, Politika
Šta Vi mislite o ovome?