Zoran Čalija Čarli predstavio je sinoć u Muzeju Hercegovine ciklus inspirisan metohijskim manastirima.
Viševjekovnu istoriju, bogatstvo duha i kulturu, koji krase ovo podneblje, Zoran Čalija likovnim sredstvima transponuje u slike. To je njegova oda duhovnim ocima i minulim vremenima. U ovim slikama nema patetike, one su lični dnevnik autora koji otkriva sve dubine njegove duše.
Na slikama se prepliću raspeće iz Studenice, svetitelji koji kao da su iskoračili sa ikona iz Hilandara, fresaka iz Sopoćana.
Sve to što je doživio, uticalo je da kao vizuelni umjetnik započne istraživanje kolorita i svjetlosti na srednjovjekovnim ikonama i freskama i povuklo ga da u tom pravcu usmjeri svoj rad.
„Te slike su mi duboko ostale u srcu, a sa druge strane svjedoci smo da se često i brzo odričemo svog identiteta“ tvrdi Čalija. „Imamo nonšalantan odnos prema kulturnom blagu, koje smo naslijedili od predaka. Dugo traje pritisak na Srbiju da se odrekne korijena. Naše naslijeđe jeste dio evropske baštine, ali ne bi trebalo izgubiti ono što je nacionalno, samo naše“.
Kaže da je naziv izložbe „Služiti ljubavi“, zapravo bit postojanja, jer su se svi ljudi rodili sa određenim zadatkom da služe ljubavi, što i on želi da podijeli sa svojim sunarodnicima u Trebinju i Hercegovini.
Direktor Muzeja Hercegovine Ivana Grujić istakla je da ova ustanova svake godine predstavlja radove jednog Hercegovca, koji živi i stvara van nje.
„Ove godine smo odabrali Zorana, jer smo u više navrata bili upoznati sa kvaliteom njegovih umjetničkih radova“, istakla je Grujić.
Izložbu je priredio Muzej Hercegovine, a otvorena je do 18. avgusta.
Šta Vi mislite o ovome?