„Deca su sve više postala lenja, neodgovorna i mi, kao roditelji, moramo da se promenimo i tako pomognemo našoj deci da razumeju svet koji je prilično pomeren u svojim normama jer se forsira ono što zdravom razumu nije prihvatljivo ni poželjno“, rekao je na večerašnjem predavanju doktor Vlajko Panović istaknuti medicinski psiholog koji je većinu radnog vijeka proveo u svojstvu kliničkog psihologa na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.
On je besjedio o greškama u vaspitanju djece, odnosima i izazovima u savremenoj porodici, sa osvrtom na nove oblike zavisnosti - internet, mobilni telefoni, TV, video igrice i slično.
„Sve je više roditelja koji ne mogu da uspostave kontakt sa svojom decom jer se deca otuđuju ili su promenila ponašanje. Izgubljen je onaj pozitivni autoritet profesora i nastavnika i čini mi se da odgajamo decu koja su sebična, previše agresivna, a često i otuđena od same sebe“, istakao je Panović i naglasio da je njegova misija da učini „da javnost oseti probleme koji dolaze i koji nam ometaju funkcionisanje porodice“.
„Evidentna je kriza braka koja je dostigla neslućene razmere bar u urbanim sredinama gde se svaki drugi, treći brak razvodi odnosno raspada. To neminovno ostavlja posledice na zdravo odrastanje dece. Takođe je prisutno i forsiranje nezrelog načina života. Ne možemo funkcionisati bez određenih načina i pravila ponašanja. Ne možemo poštovati jedni druge ako ne uvažavamo potrebe drugoga“, ističe doktor Panović.
On je u svom obraćanju posebno kritikovao uticaj medija koji, kako kaže „nude preveliku slobodu i velika dečija prava“.
„Dolazi do otuđenja kroz neorganizovanosti, kroz forsiranje zabave i jednog hedonističkog pristupa a na drugoj strani, savremeni nastavni procesi koji se nude, ne idu u pravcu zdravog odrastanja, odnosno ne procesi treba da deci pomognu da razumiju svet u kome žive i da uvažavaju potrebe i očekivanja drugih“, kaže Panović.
Doktor Panović važi za jednog od najvećih srpskih stručnjaka iz oblasti liječenja bolesti zavisnosti i rješavanja krize savremene porodice. U tom domenu je u okviru Doma zdravlja „Ristić“ bio pokretač savjetodavnog rada za porodice zavisnika od psihoaktivnih supstanci, a stručnu saradnju na tom polju je imao i sa manastirom Kovilj.
Održao je više stotina tribina širom Srbije, Crne Gore i Republike Srpske. Njegova knjiga „Brak, deca, porodica: mnogo pitanja i poneki odgovor“ je nezaobilazno štivo za svakog roditelja.
Šta Vi mislite o ovome?