Nova stalna postavka Muzeja Hercegovine u Trebinju – virtuelni obilazak austrougarskih utvrđenja koja je realizovana u okviru projekta „Interreg ADRION EMOUNDERGROUNDS“ večeras je svečano otvorena u ovoj kulturnoj ustanovi.
Ovaj projekat će pomoću moderne tehnologije posjetiocima predstaviti austrougarsko nasljeđe na području Trebinja. Posjetioci će uz pomoć VR (virtual reality) opreme i interaktivnog sadržaja imati priliku da saznaju nešto više o austrougarskim utvrđenjima oko Trebinja i u samom gradu.
Ranko Biberdžić, koordintor za planiranje i razvoj u Razvojnoj ageniciji Grada Trebinja „TREDEA“, koja je partner u ovom projektu, rekao je da se projekat, koji je trajao skoro tri godine, bavi kulturnim nasljeđem odnosno austrougarskim utvrđenjima u gradu koja se nastoje valorizovati.
„Večeras je puštena u rad tehnološka multimedijalna interaktivna instalacija, koja uključuje postavljanje tri interativna totema, opremu za korištenje prezentacija i sadržaja, a sve to vezano za prezentovanje tradicija austrougarskih utvrđenja, posebno onih koja imaju podzemne prostorije“, istakao je Biberdžić.
On je dodao da je riječ o kreiranju novog turističkog proizvoda u našem gradu.
„Naše tvrđave u Trebinju su prilično zapuštene i nedostupne, tražili smo način da te tvrđave približimo posjetiocima, građanima i turistima uz korištenje modernih tehnologija“, naveo je Biberdžić.
Ivana Grujić, direktor Muzeja Hercegovine je kazala da su utvrđenja oko Trebinja u lošem stanju, a zahvaljujući Planinarskom društvu i Speleološkom društvu iz Trebinja putevi do njih se održavaju.
„Utvrđenja bi trebalo staviti pod zaštitu, da budu zaštićena kao prva kategorija zaštite, odnosno da ne postoji mogućnost da bilo ko izvodi radove ukoliko ne dolazi do revitalizacije pojedinog utvrđenja. Taj horizont i vizura Trebinja koja se dobija pri pogledu sa nekog od utvrđenja čini grad još jedinstvenijim u Republici Srpskoj“, istakla je Grujić.
Ona je napomenula da u Trebinju najveći broj arhitektonskog nasljeđa potiče iz austrogarskog perioda.
„Ovaj projekat ima za cilj da omogući virtuelnu posjetu pojedina utvrđenja koja imaju podzemne prostorije. I to je samo putokaz kojima se pruža mogućnost turistima da najprije virtuelno posjete utvrđenja, a onda i sa vodičem obiđu. Treći korak kome se nadam je da će doći do revitalizacije pojedinih utvrđenja, u smislu da dobiju neku drugu namjenu ugostiteljsko-turističku što se radi u svijetu“, navela je Grujić.
Dražen Bošković, zamjenik gradonačelnika Trebinja je istakao da je ovaj projekat važan radi kreiranja novih turističkih sadržaja, unapređenja kvaliteta turističke ponude u našem gradu.
„Sve sa ciljem kako bi privukli što veći broj novih turista, ali da se i lokalno stanovništvo bolje upozna sa našim bogatim kulturno-istorijskim nasljeđem i da to prenosimo na naredne generacije", rekao je Bošković.
On je dodao da se ovaj projekat uklapa u Strategiju razvoja turizma Grada Trebinja za period 2020-2030. godina.
"Upravo smo kroz jednu od mjera planirali digitalizaciju kulturno-istorijskog nasljeđa, austougarskih utvrđenja i samim tim nekako ispunjavamo sve što smo definisali kroz tu strategiju i čemu težimo jeste ostvarenje naše vizije da Trebinje bude najpoželjniji mali grad na zapadnom Balkanu do 2030. godine“, kazao je Bošković.
Ukupna vrijednost projekta, koji finansira Evropska unija, je više od 2,6 miliona evra od čega Gradu Trebinju pripada 150.000 evra, pri čemu je dužan da obezbijedi 15 odsto tih sredstava.
Projekat je realizovalo 10 partnera iz sedam različitih država jadransko-jonske regije.
Nakon otvaranja nove stalne postavke, održana je promocija knjige „Austrougarske utvrde u Bosni i Hercegovini“, autora Manuela Martinovića.
Ova zanimljiva knjiga donosi brojne vojne, istorijske i građevinske detalje o vojnim objektima koje je Austrougarska monarhija gradila na području Bosne i Hercegovine od 1878. do 1918. godine.
Manuel Martinović, autor monografije je naveo da je knjiga nastala nakon 23 godine istraživanja tih objekata, a zadnjih osam godina je skupljao građu po arhivima.
„Ima dobro očuvanih, neke su u jako lošem stanju, a neke su izbrisane sa lica zemlje. Vrlo malo ih je proglašeno kao nacionalni spomenici i smatram da na tom planu nadležni bi trebali poraditi u oba entiteta. Trebinje zauzima trećinu monografije i jako je interesantno za istraživati. Trebinje ima poznatu Strač tvrđavu sa čeličnim kupolama. I od četiri pojasa Bileća-Trebinje-Mostar-Sarajevo, jedino Trebinje ima dva prstena i dobro je sačuvan i jako reprezetativan na evropskom nivou“, istakao je Martinović.
Šta Vi mislite o ovome?