U Muzeju Hercegovine, sinoć je otvorena izložba fotografija „Dobojski logor – kultura sjećanja 1915-2015“, a povodom obilježavanja 13. novembra, Dana oslobođenja Trebinja u Prvom svjetskom ratu...
Viši kustos i istoričar Muzeja u Doboju, Milka Ćosić, podsjetila je da je izložba napravljena u okviru obilježavanja 100 godina od dobojskog logora smrti. „Zašto smo došli ovdje? Stradali iz logora su bili Srbi“, istakla je Ćosićeva.
„U 20. vijeku, naš narod je masovno stradao i mjeri se milionima žrtava. Iz tog razloga je važno da se njeguje kultura sjećanja, jer ako se ne vodi računa o tome, vrlo lako može da se desi da se ponovi istorija i to u gorim i strašnijim oblicima“, kazala je ona.
„Prvi logoraši stigli su u Doboj 27. decembra 1915.godine, a kroz ovaj logor ih je za dvije godine prošlo 45 791. Tamo su ih čekale barake i konjušnice iz kojih su izbačeni zaraženi konji. U tim barakama počinju da provode svoj logoraški život bez osnovnih ljudskih uslova. Desilo se da je april bio katastrofalan kada je zabilježeno 643 umrlih.“ podsjetila je Ćosićeva.
Prema riječima Zorana Mijanovića, višeg kustosa Muzeja Hercegovine, zarobljenici su dovođeni sa graničnog područja istočne Hercegovine i Podrinja sa Srbijom i Crnog Gorom, kako bi se na taj način prekinula veza između Srba sa dvije strane rijeke Drine.
Na izložbi se nalaze imena i prezimena osoba iz Trebinja, Gacka, Bileće, Sokoca, Sarajeva, Višegrada, Rogatice i Foče koja su stradala u logoru. Sa područja Trebinja nalazi se oko 500 imena.
Izložbu su priredili Muzej u Doboju i Arhijerejsko namjesništvo dobojske Srpske pravoslavne crkve u saradnji sa srednjoškolcima sa područja ovog grada.
Šta Vi mislite o ovome?