U Domu kulture „Nebojša Glogovac“ u Nevesinju priređena je Svetosavska akademija, posvećena prvom srpskom arhiepiskopu, svetitelju, prosvjetitelju i utemeljivaču srpske crkve i države Svetom Savi.
Svečanost je organizovala Opština Nevesinje u saradnji sa Crkvenom opštinom Nevesinje i obrazovnim ustanovama.
Učenici, nastavnici, duhovnici i javni radnici pripremili su svetosavsku priredbu sa raznovrsnim kulturnim i muzičkim sadržajima i duhovnim porukama.
U prigodnoj besjedi mostarski paroh Duško Kojić je istakao da nas je večeras sabrao Gospod oko imena najljepšeg princa srpskoga roda, Svetog Save.
− Svako od nas ko se uputi na svetu liturgiju, ostavivši užurbanost svoga života, pošao je na onaj isti izvor, na koji je prije osam vijekova krenuo i srpski princ koga danas proslavljamo. On je svojim izborom načinio od sebe, izvor svom rodu – rekao je Kojić.
Govoreći o Svetom Savi, Kojić je naglasio da je on jedan od onih rijetkih ljudi u istoriji čovječanstva pred kojim se zastane i prosto se zanijemi.
U programu su učestvovale etno grupe „Simonida“ i „Sveti Dimitrije“, kompozitor Goran Duka i učenici Osnovne škole „Risto Proroković“ i Srednjoškolskog centra „Aleksa Šantić“. Program su vodili Dragana Budalić i Goran Duka.
Svetosavske svečanosti biće nastavljene sutra lomljenjem slavskog kolača u nevesinjskim obrazovnim ustanovama, a u Sabornom hramu Vaznesenja Gospodnjeg i Crkvi Svete Trojice u Kifinu Selu biće služene svete liturgije.
U Nevesinju je uspomena na Svetog Savu vječna i neizbrisiva. Prvi pouzdani istorijski podatak o ovom hercegovačkom mjestu nalazi se u Ljetopisu Pećke patrijaršije u kome se navodi da je Sava Nemanjić u Nevesinju 1219. postavio prvog humskog episkopa. Neki izvori preciziraju da je Humska episkopija osnovana u selu Zalomu nakon čega je nevesinjski kraj još dugo ostao zemlja Nemanjića.
Šta Vi mislite o ovome?