„Pošto su blizu Dubrovnik, Mostar i Bokokotorski zaliv, Trebinje bi trebalo da kanališe svoj veliki, a nerazvijeni turistički potencijal. Grad na Trebišnjici je stariji od Dubrovnika i dio je našeg hercegovačkog Mediterana. Ima dobra vina, zdravu hranu, kulturno-istorijske znamenitosti, čistu prirodu i rijeke, i gostoljubive ljude…“
U trebinjskoj turističkoj ponudi mogla se naći i vožnja balonom, koja u svijetu sve više osvaja klijentelu željenu adrenalinskih avantura, posebno onu sa dubljim džepom.
Riječ je o inicijativi Željka Aničića, poznatog svjetskog putnika iz Prijedora, koji u Tajlandu za jednu kinesku kompaniju organizuje ovakve turističke letove.
Aničić za Pres otkriva da je njegov cilj da vlasnika kompanije Li Jianga dovede u Trebinje da bi ovdje organizovao prve promotivne vožnje balonom i porazgovarao sa lokalnim vlastima i turističkim radnicima o eventualnom poslu u oblastima balonarskog i relaks turizma.
„Pošto su blizu Dubrovnik, Mostar i Bokokotorski zaliv, Trebinje bi trebalo da kanališe svoj veliki, a nerazvijeni turistički potencijal. Grad na Trebišnjici je stariji od Dubrovnika i dio je našeg hercegovačkog Mediterana. Ima dobra vina, zdravu hranu, kulturno-istorijske znamenitosti, čistu prirodu i rijeke, i gostoljubive ljude… S druge strane, Jiang poznaje vlasnike velikih kineskih turističkih agencija i ugostitelja koji bi mogli ulagati u izgradnju turističke infrastrukture i dovođenje bogatih kineskih i zapadnih turista, a možda će i sam nešto da uloži“, kaže Aničić za Pres.
Janičić više od pola godine u srcu sjevernog Tajlanda organizuje nezaboravne panoramske letove balonom za kineske milionere, njihove porodice i djecu, te ostalu bogatu klijentelu iz cijelog svijeta.
„Radim to za kinesku kompaniju ‘Čong King Siti Ling Hang Ze Hu’ , koja, osim u Tajlandu, posluje u Laosu i na području čuvenih hramova Angkor Vat u Kambodži. Godišnje imamo preko 10.000 klijenata, od čega su dobar dio hiperimućni ljudi iz Kine i Hongkonga (direktori u Huaveiju), SAD, Rusije, Kanade, Njemačke, Francuske, Italije, Holandije, Australije, Novog Zelanda… Dakle, riječ je o bankarima, biznismenima, poznatim umjetnicima, modnim dizajnerima, ali i običnim ljudima“, kaže Aničić za Pres.
Naime, Aničić, koji je 20 godina živio i radio u Kini i govori preko 10 svjetskih jezika, dio je velikog tima koji angažuju turisti koji vole adrenalinsku vožnju balonom.
„Naš glavni pilot je svjetski šampion u balonarstvu ili takmičenjima u letenju balonom. U tom smislu, klijenti ne žale novac da bi se u balonima vjenčali, isprosili svoje ljepše polovine ili imali romantične panoramske letove iznad gradova Pai i Ćiangmaj, poznatih tajlandskih turističkih odredišta koji su karakteristični po lijepoj prirodi, rijekama i brdima, nepreglednim poljima riže i izlascima i zalascima sunca“, otkriva sagovornik Presa.
On ističe da je cijena vožnje balonom 160 dolara po osobi za jedan sat, što je skoro upola jeftinije nego u Zapadnoj Evropi, SAD i Australiji.
„Samo u Paiju u Tajlandu imamo oko 15 luksuznih balona, kapaciteta do 10 mjesta. Putnike na mjesto polijetanja dovozimo automobilom, a leti se na visinama od 300 do 1.000 metara. Takođe, tokom leta se po običaju otvara i pije šampanjac“, navodi Aničić.
Kaže da je njegov gazda Li Jiang multimilioner koji se od turizma obogatio još prije 15 godina.
„Do 1998. je radio u jugozapadnoj Kini, u regiji Sečuan. Pored letenja balonima, organizovao je rafting na kineskim planinskim rijekama i relaks turizam i imao više od 50 hiljada klijenata godišnje. Sada, odnosno prelaskom u Tajland i jugoistočnu Aziju, vratio se mirnijem i jednostavnijem životu“, naglašava Željko.
Za to vrijeme, Li Jiang za Pres otkriva da se dosta dobro sprijateljio sa Željkom, koji odlično govori kineski jezik i koji mu je ispričao mnoge zanimljive stvari o Republici Srpskoj, BiH, Srbiji i Crnoj Gori.
„Nagovara me da posjetim vašu i okolne zemlje i to bi se moglo desiti već u maju ili junu ove godine prije nego što odem na Olimpijske igre u Brazilu. Inače, moja generacija u Kini je odrasla uz filmove vašeg glumca Velimira Bate Živojinovića. Gledao sam i ‘Valter brani Sarajevo’, pa bih volio da posjetim taj grad“, kaže Jiang.
Šta Vi mislite o ovome?