Bogato ilustrovana knjiga Redakcijskog odbora sadrži imena svih radnika i učenika koji su tokom pola vijeka prodefilovali kroz srednje obrazovanje. Hronološki su navedeni i zanimljivi detalji iz školskog života svake generacije, učeničke radosti, ali i poteškoće sa kojima su se suočavali.
Tokom 50 godina Centar je znanjem napojio više od 7.000 učenika. Mnogi od njih postali su ugledni profesori, inženjeri, doktori, sportisti, umjetnici, kulturni i javni radnici.
Direktor SŠC „Aleksa Šantić“ Vukan Bratić rekao je da je iz školskih ljetopisa, dnevnika i matičnih knjiga rekonstruisan životni put značajne institucije obrazovanja koja je pratila sudbinu, razvoj i promjene društvene sredine gdje je egzistirala. – Ponosni smo na njenu prošlost, posvećeni sadašnjosti s nadom za bolju budućnost – istakao je Bratić.
Dugogodišnji direktor i profesor u Centru Gedeon Stajić naglasio je da je nevesinjska gimnazija jedna od najuspješnijih u BiH. Govoreći o prvim generacijama nevesinjskih srednjoškolaca Stajić je rekao da je omladina postala moćna snaga Nevesinja i da je pamet došla do izražaja.
Prvi direktor Ekonomske škole u Nevesinju iz 1960. godine Risto Brenjo podsjetio je na prve godine rada ove ustanove ukazujući da je bilo mnogo poteškoća zbog nedostatka kadrova i učioničkog prostora.
– Ipak, zahvaljujući velikom entuzijazmu profesora i zalaganju učenika nastava je uspješno izvođena i mnogi maturanti su kasnije stigli i do doktorskih disertacija.
O zanimljivim detaljima iz školskog vremeplova govorio je Dragomir Grahovac, a upečatljive svetosavske poruke prenijela je Danica Đurasović.
U poetsko-muzičkom dijelu programa stihove su govorili Đorđe Dabarčić, Milica Radovanović i Milijana Telebak. Domaći muzički sastav „Orfej“ i Jelena Grubačić razgalili su pubiku sa nekoliko izvornih narodnih pjesama.
Svetosavske svečanosti nastavljaju se sutra u OŠ „Risto Proroković“ i SŠC „Aleksa Šantić“.
Šta Vi mislite o ovome?