Dvije godine od kako se Nebojša Glogovac pridružio najvećoj kod Srba - nebeskoj sceni, navršavaju se u ovu nedjelju (9. februara). Uz Pavla Vuisića, Zorana Radmilovića, Batu Stojkovića, Gidru Bojanića, Petra Kralja, Dragana Nikolića i ostale velikane našao je svoje mjesto i na najpopularnijoj karikaturi u Srbiji - čuvenoj nebeskoj kafani.
Upisan u legende još za života, Nebojša Glogovac ostvario je 70 pozorišnih, filmskih i televizijskih uloga, a svaka od njih priča je za sebe.
Kao Bogdan Bilogorac u filmu "Ubistvo s predumišljajem" pokazao je toliko zavidno umijeće da filmska kritika smatra i da je ostao samo na ovoj ulozi, bio bi veliki, ali ne - on je svoj talenat sve do smrti razvijao i nadograđivao.
Njegov kum Vojin Ćetković kazao je da se Glogovac nije obraćao samo publici u sali, bez obzira na to da li se radi o pozorištu ili o bioskopu, nego je želio da izgovorena replika ode dalje. Sa jedne strane ona je zaista otišla do Pariza i Londona, gdje je nagrađivan, a sa druge postala je dio opšte kulture jednog naroda.
Ima li, zahvaljujući Glogovcu, većih junaka sa margine od Ivana iz "Hadersfilda" ili Mareta iz "Sutra ujutru"? Postoji li bolji sinonim za nekog ko ne želi imati djecu od Gavrila iz "Žene sa slomljenim nosem" i ko je veći heroj klincima na uličnom basketu, a da nije košarkaš, od Kaje iz "Nebeske udice"? Glogovčevi Draža Mihailović i Vijeko Kralj školski su primjeri ozbiljnih dramskih uloga i ulaska u različite karaktere, dok Pandur iz "Munja" i Zlatko iz "Porodičnog blaga" otkrivaju rođenog komičara. Reditelj Srdan Golubović, opet, svjedoči kako je nakon monologa u filmu "Klopka" Glogovac rasplakao cijelu filmsku ekipu, nakon čega je Nataša Ninković, njegova partnerka u toj sceni, zaboravila tekst.
"Princ glume i čudo od čoveka", danas piše na zgradi na Dorćolu gdje je živio.
Nakon njegove smrti pojavili su se filmovi "Južni vetar" i "Zaspanka za vojnike", gdje je ostvario uloge šefa beogradskog podzemlja i srpskog seljaka iz Prvog svjetskog rata. Obje su još jednom potvrdile da je Glogovac u glumi mogao i znao sve. "Bure baruta", "Matamorfoze", "Hamlet", samo su neke od predstava u kojima je briljirao u pozorištu, čemu svjedoče i sačuvani snimci ovih komada.
Dom kulture u Nevesinju koji nosi ime "Nebojša Glogovac" i poštanska marka sa njegovim likom izdata u Srbiji prošle godine vjerovatno su tek početak posthumnih počasti koje će tek dobiti ovaj glumac. Bio je na vrhuncu karijere kada je nakon kratke i teške bolesti preminuo u 49. godini na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije 9. februara 2018. godine. Sahranjen je tri dana kasnije u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.
"Hrabrost koju je pokazao u posljednjim danima je nešto što me dodatno uvjerilo u snagu njegovog karaktera, u njegovu ljudskost i vjeru u Boga", kazao je Nikola Kolja Pejaković, koji je sa Nebojšom Glogovcem snimio spot za pjesmu "Previše".
Šta Vi mislite o ovome?