U Narodnoj biblioteci u Trebinju sinoć je promovisan roman „Mulat albino komarac“, autora Steva Grabovca.
Priča o jednoj izgubljenoj generaciji - tinejdžerskim snovima koje je odnio vihor rata, a potom i život bez nade u postratnom društvu – iako prvi u opusu književnika iz Broda sa trenutnom adresom u Banjaluci - ove godine ušao je u najuži izbor, među pet romana, za NIN-ovu nagradu.
Za Steva Grabovca, to je generacijski i roman o odrastanju, koji - zbog posebnih okolnosti odrastanja - nehotično postaje i antiratni roman.
Svjedočanstvo o „preskočenoj“ generaciji, ljudima koji nikome nisu bili potrebni - jer su bili premladi za rat a poslije rata prestari za život – za autora, priča je o gubitku i pokušaju pronalaženja samog sebe.
„Svi ti likovi su marginalci, koji žive od danas do sutra, povezani zajedničkim preživljavanjem u malim sredinama, u kojima polako život nestaje. Pokušavaju da se snađu u tim okolnostima, tragaju za životom, za zabavom, za bilo čim – ni oni ne znaju za čim tragaju, a život im se polako pretvara u apatiju. Mada ne mislim da je ovo pesimističan roman –želio sam sve da prikažem na jedan način i kao slavljenje života“, kaže autor.
Boris Maksimović - iz izdavačke kuće „Imprimatur“ koja je objavila Grabovčev roman – kaže da su ga na saradnju sa piscem u prvom redu podstakle njegove priče, koje su ga uvjerile da je riječ o talentovanom autoru, koji ima šta da kaže.
„Ali umjesto priča, prije oko pola godine dobio sam roman u rukopisu. Roman koji me je na neki način i šokirao. Prije svega, radi se o snažnom, potresnom, moderno napisanom romanu, koji drži pažnju. Osjećao sam se kao da me je grom udario kada sam ga pročitao. Nisam imao nikakvu dilemu – znao sam da je to knjiga koja ima potencijal da se za nju čuje“, ističe Maksimović, dodajući da je „Mulat albino komarac“ trenutno najprodavanija knjiga ove izdavačke kuće.
Šta Vi mislite o ovome?