Monografija "100 Šantićevih večeri poezije" čiji je autor sveštenik Radivoj Krulj danas je predstavljena u Gradskoj biblioteci u Beogradu.
To djelo objavljeno je u oktobru prošle godine u izdanju mostarskog Gradskog odbora Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva "Prosvjeta" i manastira Tvrdoš, a povodom obilježavanja 100. Šantićevih večeri poezije u Mostaru.
Monografija na više od 200 stranica donosi na stotine dokumenata, zapisa, besjeda, fotografija i faksimila koji svjedoče o kontinuitetu održavanja Šantićevih večeri poezije od 3. januara 1920. godine.
Dio ostvarenja posvećen je laureatima Šantićeve nagrade koju dodeljuje Srpsko prosvjetno i kulturno društvo "Prosvjeta" u okviru manifestacije Šantićeve večeri poezije, a dio pjesmama velikog srpskog pjesnika o Kosovu i Metohiji.
"Šantić je bukvalno ikona, naša inspiracija, podstrek za obnovu naše zajednice. On je i simbol stradanja našeg naroda, ali i simbol vaskrsenja i koga bi se drugog držali nego Šantića", rekao je on uoči promocije.
Krulj je istakao da Šantićevo djelo i njegova kompletna zaostavština, uključujući i manifestacije u njegovu čast predstavljaju neiscrpno blago.
"Istražujući Šantićevo djelo, utvrdili smo da je u Mostaru 3. januara 1920. godine održano prvo veče njemu u čast i ta manifestacija traje do danas", rekao je Krulj.
On je zahvalio novinaru Šemsudinu Zlatku Serdareviću za pomoć i saradnju, te izrazio zadovoljstvo što beogradskoj promociji ove monografije prisustvuju i dva laureata Šantićeve nagrade - Pero Zubac i Stevan Tontić.
Zubac je rekao da je objavljivanje ove monografije veliki događaj za Mostar, za kulturu i za samog Šantića, "kome se time produžava život na jedan poseban način".
U prepunoj sali Gradske biblioteke o Šantiću je govorio i književnik Vladimir Pištalo.
Predstavljanje Monografije u Beogradu organizovano je uoči obilježavanja 96 godina od Šantićeve smrti, što se navršava 2. februara.
Monografija je premijerno predstavljena na 100. manifestaciji Šantićeve večeri poezije u Mostaru, a potom u Banjaluci, Nevesinju i Trebinju.
Aleksa Šantić, autor antologijskih pjesama "Ostajte ovdje", "Emina", "Veče na školju", "Ne vjeruj", "Pretprazničko veče", umro je od tuberkuloze 2. februara 1924. godine u Mostaru.
Šta Vi mislite o ovome?