Muzej Hercegovine Trebinje biće domaćin Jesenjeg saziva srednjovekovne sekcije Srpskog arheološkog društva, koja će se održati od 2. do 4. novembra.
Skup će se održati u Galeriji Muzeja Hercegovine, u kojem će učestvovati u radu arheolozi iz Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, koji se bave istraživanjem Srednjeg vijeka.
Dolazak je prijavilo 32 stručnjaka, od kojih je svoja izlaganja prijavilo 14 stručnjaka. Programom rada skupa predviđeno je da prvog danaarheolozi predstave svoja najnovija istraživanja u tri grupe referata. U pauzama između referata, kao i na samom početku skupa, gosti će se upoznati sa stalnim postavkama Muzeja Hercegovine, gdje će stručno vođenje kroz postavke obaviti kustosi našeg muzeja. Nakon održanih referata, održaće se radni sastanak na kojem će se raspravljati aktuelni problemi vezani za rad Srednjovekovne i Sekcije za slovensku arheologiju Srpskog arheološkog društva. Drugog dana skupa, predviđen je obilazak najznačajnijih srednjovjekovnih lokaliteta Trebinja i Hercegovine (manastiri Zavala, Tvrdoš, Duži, Petropavlov, srednjovekovna utvrđenja Crkvina, Mičevac i Klobuk, kao i obilazak Starog grada Trebinja).
Skup počinje u 1o sati, a poslije pozdravne riječi domaćina, prva tri referata predstaviće stručnjaci Muzeja Hercegovine Trebinje, koji će predstaviti najvažnija arheološka istraživanja na području Hercegovine.
Srpsko arheološko društvo, osnovano prije 135 godina, 1. jula 1883. godine, jedno od značajnijih i najstarijih strukovnih udruženja u Srbiji i okruženju, danas sa oko 300 članova iz Srbije i inostranstva. Svake godine održavaju se redovne Skupštine društva, kada se po sekcijama predstavljaju najnovija istraživanja. Srednjovekovna sekcija SAD je jedina sekcija koja godišnje održava dva saziva, i to prvi tokom Skupštine SAD, a drugi u jesenjem periodu, tako da su i nova otkrića iz ove oblasti prisutna u arheološkoj, kao i široj javnosti.
Skup se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete i kulture RS, Gradske uprave Trebinje i Hidroelektrana na Trebišnjici.
Šta Vi mislite o ovome?