Akademik Matija Bećković večeras je otvorio 63. Međunarodni sajam knjiga u Beogradu, koji će trajati do 28. oktobra.
Bećković je istakao da je ovaj sajam najvoljeniji na svijetu i "crveno slovo u kalendaru srpske kulture".
Prema njegovim riječima, beogradski Sajam je poseban i po tome što je nemoguće razočarati se u njega, da je duhovna svojina čitalačkog naroda i da mu je niko ne bi smio oduzeti.
Bećković je naglasio da je ovaj sajam i jedno od rijetkih mjesta bez "pokondirenog i lažnog elitizma".
"Neka ga niko ne prisvaja i ne upisuje u svoj posed kako nikada ne bi postao hotel sa pet zvezdica", sugerisao je Bećković.
On je napomenuo da godinama knjigu sa svih ekrana proglašavaju anarhizmom i zamjenjuju novim, modernijim oružjima.
"U vreme fascinacije tehnologijom i mnogi čitaoci su se preselili na ekrane, a knjiga na druge medije. Uprkos trijumfu tehnologije, knjiga opstaje", naglasio je akademik Bećković.
On je ocijenio da je Sajam bez čitalaca kao crkva bez vjernika, a da u Srbiji, kako se čini, nema čitaoca koji ne učestvuje u ovoj svetkovini.
"Zna se da samo Srbi imaju krsnu slavu, ali Sajam knjiga je slava i onih koji slave i onih koji ne slave, ali slave svetost knjige", rekao je Bećković.
Bećković je dodao da je na slavi najuvaženiji počasni gost, a da je ove godine tu čast i radost Srbiji ukazala Kraljevina Maroko.
Pisac i istoričar iz Maroka Abdulah Busuf zahvalio je Srbiji što je izabrala Maroko kao prvu arapsku zemlju za počasnog gosta Sajma i naglasio da će to bez sumnje značiti veliku podršku za razvoj dvije kulture i dvije zemlje.
On je naglasio da srpsko i marokansko društvo imaju istu karakteristiku, a to je otvorenost i prihvatanje drugog.
Busuf je najavio da će se Maroko predstaviti sa više od 1.000 naslova.
Otvaranju sajma prisustvovali su ministar kulture Srbije Vladan Vukosavljević, ministari kulture Rusije i Maroka Vladimir Medinski i Mohamed El Araž kao i brojni predstavnici diplomatskog kora u Srbiji, kulturni i javni radnici i građani.
U sedam sajamskih dana čitalačkoj publici će biti predstavljeno 1.000 izlagača iz Srbije i inostranstva.
Slogan ovogodišnjeg Sajma je "Radost čitanja", koji je odabran sa namjerom da se u vrijeme digitalne civilizacije i krize knjige ukaže na vrijednost onog što je napisano.
Šta Vi mislite o ovome?