U organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade RS i Opštine Nevesinje 10. i 11. jula biće proslavljena 140. godišnjica Hercegovačkog ustanka poznatog kao Nevesinjska puška.
U okviru manifestacije biće obilježena još dva značajna događaja iz istorije nevesinjskog kraja – Uloški ustanak iz 1882.godine i prvi oružani otpor protiv fašizma 1941. godine u selu Drežanj.
Delegacije Opštine i Opštinske boračke organizacije u petak ujutro kod spomen obilježja u Kifinu Selu, Morinama, Biogradu Drežnju i Trusini upaliće svijeće.
Centralna svečanost „Nevesinjske puške“ biće održana na Gradskom trgu sa početkom u 20:30 časova. Dolazak u Nevesinje su najavili visoki republički zvaničnici, predstavnici boračkih organizacija i brojni gosti. Kulturno-umjetnički program je koncipiran u duhu izvornosti i tradicije sa dobro ukomponovanim istorijskim crticama i muzičkim sadržajima. Nastupiće KUD „Nevesinje“, orkestar sastavljen od nevesinjskim muzičkih umjetnika, hor OŠ „Risto Proroković“, vokalni solisti Milivoje Grahovac, Jelena Grubačić, Marija Pejičić i Goran Duka i narodni guslar Miroslav Šiljegović.
Prije centralne svečanosti u Gradskoj galeriji biće otvorena izložba portreta „Heroji Hercegovine“ autorke Biljane Ristić koja je na čudesan način, na kamenim pločama, oslikala najviđenije junake Hercegovačkog ustanka.
U subotu, 11. jula kod Spomenika nevesinjskim ustanicima u Krekovima u 10:00 časova biće služen parastos, a nakon toga će republičke i opštinske delegacije položiti cvijeće.
Tokom saborovanja u Krekovima biće priređena takmičenja u sokolskim disciplinama: bacanje kamena s ramena, potezanje konopa i potezanje klipa.
Potomci nevesinjskih ustanika više od jednog vijeka okupljaju se da bi se prisjetili hrabrosti junaka koji su se odvažili da se suprostave tada najvećoj svjetskoj sili - turskoj carevini. Prije tačno deset godina u obilježavanje ovog značajnog datuma iz srpske istorije uključio se i Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade RS čime je ova svetkovina u Nevesinju dobila republički značaj.
Tri nevesinjske puške – ponos Nevesinja
Prva "Nevesinjska puška" izbila je 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti, i ubrzo se proširila na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore, što je dovelo do izbijanja srpsko-turskog rata i nastanka takozvane Velike istočne krize.
Rezultat ovog rata bilo je priznanje nezavisnosti Srbije i Crne Gore, te austrougarska okupacija BiH na Berlinskom kongresu 1878. godine.
Druga "Nevesinjska puška", poznatija kao "Uloški ustanak", izbila je u januaru 1882. godine napadom ustanika na austrougarsku žandarmerijsku stanicu u Ulogu, zbog donošenja takozvanog "Vojnog zakona" o obaveznom služenju vojske mladića iz BiH.
"Nevesinjska antifašistička puška" predstavlja oružani otpor ustašama 3. juna 1941. godine u selu Drežanj, nakon masakra 27 ljudi u selu Udružnju kod Nevesinja.
Ovaj oružani otpor fašističkom okupatoru se u trećoj knjizi Otadžbinskog rata Rusije pominje kao prvi antifašistički ustanak u porobljenoj Evropi, ali ga komunističke vlasti bivše Jugoslavije nisu proglasile za Dan ustanka protiv okupatora, već 4. juli.
Šta Vi mislite o ovome?