Дунђерима част и понос на Братачком лугу | Херцег Телевизија Требиње

Друштво

Дунђерима част и понос на Братачком лугу

Извор: Радио Невесиње | Фото: Радио Невесиње | Датум:13.08.2017.

Традиционалним коњским тркама и витешким дисциплинама на Братачком лугу код Невесиња данас је завршена 142. Невесињска олимпијада. У три галоперске трке које су привукле највише пажње учествовало је 26 грла.

Слава и понос ове године иду у Билећу пошто је породица Дунђер освојила највредније награде. У трци пунокрвних коња прве двије степенице побједничког постоља припале су Гаврилу и Милану Дунђеру пошто су њихова грла Алкапела и Перидот била најбржа. Трећи на циљ стигао је прошлогодишњи побједник Мармарис, власништво Сумије Дедовић из Илиџе.

У трци арапских коња све три награде иду породици Дунђер. Кроз циљ су редом прошли Малброк, Синглав и Ленкоран. Пет награда које одлазе у Билећу вриједно је чак 11.000 КМ.

Мала трка била је најнеизвјеснија, а радовао се прошлогодишњи побједник Драган Вучак из Рогатице. Преостале двије награде иду у Жабљак. Друго мјесто заузео је Путко Миљана Остојића, а треће Соко Вуксана Ковачевића.

Атрактивна дисциплина потезање конопа радост је донијела Невесињцима. Појачани пријатељима са народних сабора и  соколских надметања наступили су са двије екипе и на крају освојили златну и бронзану медаљу. Између два „Сокола“ пласирао је „Стефан и див“ из Ужица.

У бацању камена с рамена неприкосновен је био Милош Марковић из Руме. Његов најбољи хитац од 18,58 м био је готово два метра дужи од другопласираног Радована Зековића из Шавника.

Традиционалне и витешке дисциплине протекле су уз учешће великог броја такмичара. И млади и стари жељели су да покажу снагу, спретност и спортско умијеће, али и да освоје примамљиве награде организатора.

У скоку удаљ и скоку увис водила се жестока борба између Радована Грозданића из Даниловграда, Зорана Шуковића из Гацка и Радована Спрема из Невесиња. На крају је Грозданић са дужином 3,30 освојио злато у скоку удаљ, а Шуковић је прескочио летвицу од 1,49 што му је било довољно за најсјајније одличје. Спремо је у обје дисциплине освојио сребрну медаљу.

Витез из Братачког луга Радомир Андрић још не размишља о повлачењу са олимпијских борилишта. Данас је био најбржи у трци са јајетом у кашици, а у трци у џаку за длаку му је умакао Александар Крајишник из Апатина.

Прекаљени олимпијац у скакању на мијех Лука Парежанин покварио је расположење осталих такмичара, али и сниматеља пошто је већ у првом покушају пробио необични спортски реквизит.

На стуб висок десет метара хитро се попео прошлогодишњи побједник Јован Ступар из Апатина. Остали такмичари  нису били ни близу резултата спретног Војвођанина.

И у боју на брвну прошлогодишњи трон сачувао је  Жељко Куцаловић из Бањалуке.

Још један сабор витештва у Невесињу је завршен. Такмичари се пуни утисака враћају кући, они најбољи са медаљама и новчаним наградама, а организатори  најављују да ће наредну Невесињску олимпијаду обогатити новим садржајима.

Категорија: Друштво