Rusija ponovo obara rekorde po proizvodnji nafte i sada je dostigla novi rekord - od raspada SSSR-a do danas, iz Rusije nije nikada dolazilo više nafte i gasa nego sada.
U maju je Rusija zasjela na tron i sada crpi dnevno najviše nafte na svijetu, u prosjeku 10,7 miliona barela, ostavivši tako iza sebe dugo neprikosnovenu Saudijsku Arabiju čiji je dnevni prosjek 10,25 miliona barela. Ukupno je prošlog mjeseca Rusija iz svojih izvora dobila 45,28 milijardi tona, što je 1,67 posto više nafte i gasnog kondenzata nego u maju 2014. godine.
Izvoz nafte iz Rusije je u martu porastao za dva odsto.
Na zasjedanju OPEK, 5. juna u Beču, dogovoreno je da se zadrži dosadašnji nivo proizvodnje. Ali ono što je najinteresantnije jeste stav Rusije. Ona je zbog pada cijena bila zainteresovana da zemlje OPEK smanje proizvodnju nafte, da bi na drugoj strani sama povećavala proizvodnju! I to posljednjih pet godina.
Zanimljivo je da ruski eksperti sada više ne spominju tvrdnju da je Vašington zajedno sa Saudijskom Arabijom namjerno povećao proizvodnju kako bi napravio Rusima haos u budžetu. Sada ruski mediji pišu da Saudijska Arabija želi da izbaci SAD iz igre na tržištu, tako što će nafta dobijena iz škriljaca biti potpuno nerentabilna. Sa druge strane, ministarstvo energetike SAD saopštilo je da je smanjen uvoz nafte iz zemalja OPEK na minimum u posljednjih 27 godina.
Saudijska Arabija i druge zemlje OPEK su se nadale da će Rusija i Brazil, koje nisu članice te organizacije, smanjiti proizvodnju, ali se to nije dogodilo. Naprotiv, one su je povećale. Ruske kompanije se pravdaju da je njihova tehnologija takva da oni ne mogu brzo da smanje vađenje nafte, za razliku od Saudijske Arabije koja uz to ima i znatno nižu proizvodnu cijenu nafte.
Cijena nafte marke "brent" sada na berzi košta oko 65 dolara za barel. Eksperti kažu da ona uskoro opet može da padne ako zemlje članice OPEK podignu proizvodnju. Posebno brine mogućnost rapidnog rasta proizvodnje nafte u Iraku i Iranu. Irak je dostigao rekordnu proizvodnju i maksimum od 1979, pa sada crpi 3,3 miliona barela dnevno. Do 2018. Irak će dostići proizvodnju od šest miliona barela dnevno. Ministar naftne industriuje Iraka Ael Abdul Mahdi izjavio je da će njegova zemlja u junu dalje povećati proizvodnju i izvoz za sto hiljada barela dnevno.
Po prognozama Britiš petroleuma, Rusija će ostati jedan od najvećih izvoznika energenata do 2035. i zadovoljavaće potrebe četiri odsto svjetske potrošnje. U odnosu na 2013. Rusija će do 2035. povećati proizvodnju nafte i gasa za 14 posto. Ruski eksperti očekuju da se cijena nafte u bližoj budućnosti može kolebati između 62 i 65 dolara za barel.
Šta Vi mislite o ovome?