Na dijelu puta između tunela Čemerno i Surdup već danima se saobraćaj odvija jednom saobraćajnom trakom zbog mogućeg aktiviranja klizišta koje prijeti da napravi potpuni haos.
U razgovoru za TrebinjeLive.info, pojedini inženjeri kažu da je potrebna hitna reakcija nadležnih inače bi klizište, koje se već aktiviralo, moglo da odnese dobar dio puta i napravi nesagledive posljedice.
"Mora se početi sa hitnom sanacijom, inače bi posljedice mogle da budu nesagledive. Ovo je ovako već desetak dana i iz dana u dan je sve gore stanje na terenu. Betonski gabioni koji štite put su se toliko ispomjerali da je vožnja ovim dijelom puta veliki rizik. To što se ne saobraća jednom trakom, ne znači ništa. Iznad njih je velika količina materijala koji prijeti da odnese put, a znamo da su na tom dijelu urađeni šipovi. Neću ni da pomislim kakve bi posljedice bile ukoliko oni popuste", kaže nam ovaj inženjer.
Za sada se niko iz Puteva Srpske nije oglasio o ovom pitanju, a ukoliko dođe do aktiviranja klizišta, Hercegovina će ostati potpuno odsječena od ostatka Srpske.
Izgradnjom ove dionice puta, koja je otvorena za saobraćaj 2013. godine, riješena je putna izolovanost istočne Hercegovine.
Izgrađen je tunel "Čemerno" – tada najduži u BiH dug 2.109 metara, tunel "Surdup" – 196 metara, nekoliko manjih mostova te vijadukt dužine 409 metara i visine oko 40 metara.
Vlada Republike Srpske je izdvojila 72 miliona KM za gradnju ove dionice, čija je dužina oko devet kilometara, dok je izvođač radova, preduzeće "Integral inženjering", uložilo 15 miliona KM.
Radovi na novoj trasi puta trebalo je da budu završeni u novembru 2011. godine, ali su prolongirani zbog složenog geološkog sastava zemljišta upravo između dva tunela, pojave klizišta i uticaja podzemnih voda.
Investitor za projekat trajnog rješenja klizišta Čemerno na magistralnom putu Gacko – Foča je bilo JP "Putevi Republike Srpske", a glavni projektant Urbanistički zavod Republike Srpske.
Šta Vi mislite o ovome?