Nadežda Petrović je najznačajnija srpska slikarka, velikan i heroina srpske umjetnosti koja je postavila temelje modernog srpskog slikarstva, rečeno je večeras na otvaranju izložbe "Dodirom kroz stvaralaštvo Nadežde Petrović" u Muzeju Hercegovine u Trebinju u okviru "Vidovdanskih svečanosti".
Izložbu je otorio Dragoslav Banjak, predsjednik Skupštine grada Trebinja, koji je podsjetio da je Nadežda Petrović rođena prije 150 u Čačku, u porodici intelektualaca, gdje se i otac bavio slikarstvom.
„Školovala se u Beogradu i Minhenu,a usavršavala u Parizu. Izlagala je sa najboljim slikarima svog vremena. Sasvim posvećena svojoj profesiji, stojički je podnosila udare kritičara koji očigledno nisu razumjeli genijalnost srpske umjetnice, bar ne do polovine 20. vijeka, kada se pogled na njen rad mijenja, naravno u afirmativnom smislu“, istakao je Banjak.
"Izložba je nastala u organizaciji Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske i Galerije `Nadežeda Petrović` iz Čačka i predstavlja originalna djela ove znamenite slikarke, prilagođena slijepim i slabovidim osobama", rekla je direktor ovog muzeja Sarita Vujković.
Ona je napomenula da je izložba rezultat povezivanja i saradnje prilikom obilježavanja značajnog jubileja 150 godina od rođenja ove znamenite srpske slikarke, koju je Unesko pozicionirao kao evropsku ličnost 2023. godine.
Vujkovićeva je navela da su prvi put u Trebinju predstavljena originalna djela Nadežde Petrović i koncipirana su tako da postanu dio stalne postavke u trebinjskom muzeju.
Ona je dodala da se u okviru izložbe nalaze posebno adaptirane i prilagođene taktilne reprodukcije za nekoliko umjetničkih djela iz spomen-sobe Galerije Nadežde Petrović u Čačku.
"Riječ je o četiri slike iz različitih perioda njenog stvaralaštva kada je putovala u Pariz i Provansu, kada je stvarala prvu jugoslovensku koloniju, kada se okrenula srpskoj tradicionalnoj umjetnosti koju je željela da uključi u moderno stvaralaštvo, ali i iz poznog stvaralašta sa slikom crkve Gračanice koja nas uvodi u period njenog stradanja jer znamo da je izgubila život u velikoj epidemiji tifusa 1915. godine, pomažući kao bolničarka dobrovoljac", pojasnila je Vujkovićeva.
Direktor trebinjskog Muzeja Hercegovine Ivana Grujić rekla je da je Nadežda Petrović heroina i ličnost na koju svi treba da se ugledaju, koja je spojila srpsko porijeklo i unijela istovremeno modernizam u srpsku umjetnost zahvaljujući školovanju, boravku i putovanjima po svijetu.
Branko Ćalović, direktor Umjetničke galerije "Nadežeda Petrović" iz Čačka, izrazio je zadovoljstvo što je izložba otvorena u Trebinju, za koje je rekao da je postao jedan od najljepših gradova na Balkanu, dodajući da je i Čačak bio prva prijestonica kulture Srbije i da su ta dva grada pobratimi koje vezuju zajednički korijeni, umjetnici i mnogi nosioci kulture.
On je rekao i da je Unesko ukazao na svjetski značaj ove srpske slikarke koja je bila veliki patriota i aktivan društveni radnik, jer je radeći kao bolničarka dobrovoljac žrtvovala život.
Na izložbi su sva predstavljena djela Petrovićeve dopunjena objašnjenjima na Brajevom pismu, audio–vodičima i taktilnim reprodukcijama koje je osmislio i izradio grafički dizajner Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske Nemanja Mićević.
Najavljeno je da će gostujuća predstava "Nenapisana pisma" – monodrama u izvođenju prvakinje Narodnog pozorišta iz Beograda Vanje Milačić, koja predstavlja život i stvaralaštvo Nadežde Petrović kroz dijalog i obraćanje velikom umjetniku i prijatelju Ivanu Meštroviću, biti izvedena sredinom jula u Trebinju.
Šta Vi mislite o ovome?