Pravoslavna crkva i vjernici obilježavaju Badnji dan i Badnje veče.
Ovo je dan strogog posta, ali i dan porodične radosti.
Veče donosi posebnu radost, kada se nalažu badnjaci.
U hramovima širom Srpske održano je večernje bogosluženje.
Bogosluženjem i nalaganjem badnjaka u pravoslavnim hramovima najavljuje se najradosniji događaj za hrišćanstvo-rođenje Spasitelja, čiji se dolazak na svijet slavi kao početak novog vremena.
U Sabornom hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci održano je večernje bogosluženje, kojem je služio Njegovo preosveštenstvo vladika banjalučki Jefrem.
Službi je prisustvovao veliki broj vjernika.
Dan pred Božić u znaku je svečanih priprema i običaja kojim se čuva tradicija.
Rano, već u zoru, domaćin sa sinovima i unucima, uz prangije objavljuje polazak u šumu po badnjak.
Kada se odabere odgovarajuće drvo, domaćin se okrene istoku, tri puta preksrti, pomene Boga, svoju slavu i sutrašnji praznik, uzima sjekiru u ruke i sječe badnjak. Badnjak se sječe i zasjeca sjekirom ukoso i to sa istočne strane.
Kad se domaćin vrati iz šume i donese badnjak, odnosno badnjake, prislanja ih na kućni zid, a tek s prvim mrakom se badnjak unosi u kuću i stavlja na ognjište.
Obilježavanje praznika, koji najavljuje dan Hristovog rođenja – započeo je i je Svetom arhijerejskom liturgijom u Crkvi Svete Trojice, a potom je svečana kolona sa badnjacima krenula ulicama Banjaluke sve do Hrama Hrista Spasitelja gdje je osveštan badnjak.
Praznik su na sebi svojstven način obilježili i prevoznici. 120 kamiona prodefilovalo je Banjalukom.
Paljenje badnjaka obavlja se u znak sjećanja na vatru koju su vitlejemski pastiri naložili u pećini u kojoj se rodio Isus Hrist ne bi li na taj način zagrijali novorođenče i njegovu majku. Ovo je i ujedno posljednji dan božićnog posta.
Šta Vi mislite o ovome?