OBNOVA NAJVEĆE PRAVOSLAVNE CRKVE U BiH: Mostarski Saborni hram uskoro pod krovom | Herceg Televizija Trebinje

Društvo

OBNOVA NAJVEĆE PRAVOSLAVNE CRKVE U BiH: Mostarski Saborni hram uskoro pod krovom

Izvor: Blic.rs | Foto: Blic.rs | Datum:07.12.2016.

Poduhvat vrijedan oko osam miliona evra uspješno napreduje, a četvrt vijeka nakon rušenja hram će ponovo zablistati nad gradom na Neretvi.

Građevinski radovi ulaze u završnicu. Majstori su ovih dana zauzeti pripremama za rad na centralnoj kupoli Sabornog hrama Svete Trojice u Mostaru, simbola pravoslavlja u Hercegovini, koji je srušen u junu 1992.

U Eparhiji zahumsko hercegovačkoj zadovoljni su napretkom poduhvata započetog 2010. godine.

hram2

- "Gradnja hrama, krajem 19. vijeka, trajala je deset godina, toliko će, otprilike, trajati i obnova" – kaže paroh mostarski, Radivoj Krulj.

U to vrijeme najveću i najvišu pravoslavnu crkvu na Balkanu neimari su gradili od 1863. do 1873. godine. Monumentalan i skup poduhvat tada su izdašno pomogli i carska Rusija i turski sultan Abdul Aziz, koji je darovao 100.000 groša.

hram3

Završni pečat na, činilo se bezvremeno zdanje, utisnuli su grčki ikonopisci i čuveni arhitetkta Momir Korunović, koji je početkom 20. vijeka podigao ulaznu kapiju, portal po kome je mostarska crkva bila čuvena.

Saborna crkva u Mostaru srušena je i do temelja spaljena u junu 1992. godine, a do danas niko za to nije odgovarao. U to vrijeme grad je bio pod kontrolom HVO.

Inicijativa za obnovu hrama pokrenuta je 2008. godine, a dvije godine kasnije počeli su radovi. Posao je sada poodmakao, prva „zidarska“ faza, vrijedna 400.000 evra, privodi se kraju, a slijedi, ništa manje zahtjevna i skupa, obnova enterijera, postavljanje fresaka i ikona, te ukrašavanje.

Obnovu hrama pomogao je i UNESCO i Vlada Srbije. Kada je u aprilu posjetio gradilište, premijer Srbije, Aleksandar Vučić, obećao je 500.000 evra, a do sada je uplaćeno 200.000 evra, kažu u Eparhiji. Ne sumnjaju da će i preostali obećani novac uskoro biti na računu.

- "Pomoć je obećala i Turska razvojna agencija TIKA, ali oni imaju dosta složen postupak odabira izvođača" – kaže paroh Krulj.

Prošlog ljeta, prvi put nakon 24 godine, na hramovnu slavu, oglasila su se zvona mostarske crkve Svete Trojice. Mostaski Srbi pravoslavci često pohode gradilište i gledaju kako napreduje obnova hrana, ali molitve se još služe u Staroj crkvi iznad saborne.

Mostarski hram smatra se, uz Stari most na Neretvi, jednim od simbola grada. Dok su rušenje Starog mosta, kao i njegova obnova 2004. godine, bili planetarne vijesti, razaranje i obnova Sabornog hrama nisu izazvali pažnju međunarodne javnosti. Kako svjedoče Mostarci i ta slika se postepeno mijenja, pa turistički vodiči u gradu na Neretvi sve češće strancima govore i o sudbini pravoslavne bogomolje.

Podrška iz Švedske i Sirije

Vladika zahumsko hercegovački Grigorije je početkom mjeseca u Štkholmu priredio donatorsko veče za obnovu mostarskog Sabornog hrama. Uz Hercegovce koji žive u Švedskoj, obnovu hrama su podržali i predstavnici pravoslavne crkve Sirije.


Kategorija: Društvo

Šta Vi mislite o ovome?

NAPOMENA: Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove Herceg RTV već samo autora komentara! Molimo čitaoce da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja!

Najčitanije u ovoj kategoriji: