Problem iscrpljivanja svjetskih energetskih resursa značajno je doprinio da se aktuelizuje važnost energetike uopšte, ali i naučne baštine koju je u ovoj oblasti čovječanstvu ostavio Nikola Tesla.
Ovo smatra Zorica Civrić, savjetnik u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu, koja je danas studentima i nastavnicima Fakulteta za proizvodnju i menadžment u Trebinju održala predavanje na temu „Zašto je Tesla aktuelan danas?“.
Predavanje Civrićeve o Tesli i akademika prof. dr Slobodan Vukasović na temu „Problemi i perspektive savremene energetike“ organizovao je studijski program Industrijsko inženjersko za energetiku FMP Trebinje, a u okviru Dana enegetike, kojim je ova visokoškolska ustanova obilježila 160 godina od rođenja velikog naučnika.
„Tesla je uvijek naučno aktuelan, prije svega zbog svog najvažnijeg pronalaska – obrtnog magnetnog polja i asinhronog motora. Zahvaljujući njegovim izumima omogoćeno je da se električna energija prenosi sa mjesta gdje se proizvodi na veliku daljinu. Taj princip koji je on izumio do danas se koristi u nepromijenjenom vidu. Voda spada u izvore enegrije koji su i danas prihvatljivi i koji će to zasigurno biti i u budućnosti“.
Teslu danas čini aktuelnim, kako je pojasnila Civrićeva, i njegov etički odnos prema čovječanstvu, zbog čega percepciju Tesline ličnosti i naučnog djela, za razliku od plejede drugih naučnika, uvijek prati i naročita emocija.
„Teslin naučni rad za cilj je imao samo da buduće generacije žive bolje. Cilj nauke je inače unapređenje kvaliteta života ljudi, ali kod Tesle – ne po svaku cijenu i ne uz primjenu bilo koje tehnologije. Kod Tesle to podrazumijeva i jedan naročito moralan odnos tehnologije prema čovječanstvu“, istakla je ona dodajući da je se ta osobenost i stav i danas prepoznaje kao Teslin humanizam i idealizam.
„A to je ustvari nešto što bi trebalo da bude standard ljudskih odnosa – ta potreba za međusobnom brigom i razumijevanjem među ljudima. I upravo svoj sistem bežičnog prenosa snage, na koji još i danas čekamo da se realizuje, Tesla je namijenio smanjivanju udaljenosti među ljudima – i to ne samo fizičke udaljenosti, nego i njihove udaljenosti od ljudskosti“, istakla je ona.
Civrićeva je navela da interesovanje u svijetu za ličnost i naučni rad Nikole Tesle nisu vremenom umanjila ni nova dostignuća u razvoju tehnologije, ali da je s vremena na vrijeme mlade generacije potrebno podsjećati na značaj i doprinos ovog velikana svjetske nauke.
„Na primjer, u Americi na 19 univerziteta, među kojima su i oni vodeći – Harvard, Jejl ili Prinston – svuda postoji Teslina bista, a postavili su je studenti na odsjecima fizike i robotike ili energetike i elektrotehnike. Svi oni dobro znaju koliki je značaj njegovog rada“, istakla je ona.
Šta Vi mislite o ovome?