Procedura izrade katastra paše, pašnog reda, fenološke karte i regulacija izgona pokretnih pčelinjaka na teritoriju opštine Gacko, bile su teme radnog sastanka, koji je u saradnji sa Udruženjem pčelara organizovalo Odjeljenje za privredu, finansije i društvene djelatnosti opštine Gacko.
Nebojša Avdalović, ispred organizatora sastanka, kazao je da je tokom protekle godine izvršen pregled stanja lokalne zajednice o broju košnica, domaćih i pokretnih pčelinjaka. Kako je istakao, zabilježen je ukupan broj od 6 hiljada i 500 zastupljenih pčelinjaka, od čega domaćih ima 3,5 hiljada, dok je pokretnih 3 hiljade. Svi podaci koristiće se za izradu Pravilnika o držanju pčela i katastru pčelinje paše, koji još uvijek, prema njegovim riječima, ne postoji.
“Naš cilj je da utvrdimo broj košnica po hektaru, po jednoj mjesnoj zajednici. U proteklom periodu, uspješno smo prikupili sve potrebne podatke, koji će biti relevantni za Pravilnik koji još uvijek nije zvanično donesen, a koji je propisan na osnovu Zakona o pčelarstvu”, rekao je Avdalović, dodajući da je urađen i Atlas medonosnog bilja, kao svojevrsna analiza uslova koji utiču na početak pčelinje paše.
Sekretar Udruženja pčelara, Gordan Samardžija, rekao je da se čeka na izradu fenološke karte, koja će znatno rasteretiti pčelare, napraviti određeni red, ali i mapirati prostore predviđene za pčelinju pašu. Do tada, primjenjivaće Zakon o pčelarstvu Republike Srpske, što je i jedan od zaključaka današnjeg sastanka, kaže Samardžija.
“Obavijestićemo susjedne opštine o ovoj našoj odluci, kako bi nam do sredine marta dostavili povratnu informaciju od svojih članova, da li su zainteresovani za dogon pčela u našu opštinu. Izradom ove karte rasteretićemo one prostore koji su preopterećeni velikim brojem košnica, jer imamo i onih prostora koji su slobodni, na kojima nema košnica, a imaju dobar potencijal za pčelinju ispašu. Moramo da napravimo neki red dogona”, rekao je sekretar gatačkog Udruženja pčelara, koje se priprema 12. februara posjetiti sajam meda u Beogradu.
Šta Vi mislite o ovome?