Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić izjavila je nakon posjete školama u Bijeljini da je sve urađeno za bezbjedan početak nastave 1. septembra u školskim klupama, uz poštovanje struke i propisanih epidemioloških mjera.
- Ministarstvo prosvjete i kulture je u ovoj godini sva sredstva investicija usmjerilo na izgradnju i adaptacije školskih toaleta, da bi bili obezbijeđeni higijenski uslovi za boravak djece u školama, a doznačiće i dodatna sredstva kroz materijalne troškove školama u Srpskoj kako bi mogle da nabave sredstva za dezinfekciju - rekla je Trivićeva novinarima.
Nakon posjete Osnovnoj školi "Knez Ivo od Semberije", koja je sa 1.600 đaka jedna od najmnogobrojnijih u regiji, Trivićeva je navela da Civilna zaštita Republike Srpske sprovodi dezinfekciju svih školskih objekata pred početak nastave, što je danas urađeno u ovoj bijeljinskoj školi.
Govoreći o kvalitetu nastave u predviđenih 20 minuta časa, Trivićeva je istakla da Republički pedagoški zavod i struka kažu da je 20 do 30 minuta dovoljno da se djeci objasni suština gradiva koje prelaze, a da će uz rad sa nastavnikom u učionici dosta pažnje biti posvećeno i vježbanju kod kuće.
- Djeca koja borave u školi borave i u lokalnoj zajednici van škole, učinićemo sve da se osjećaju što bezbjednije, uz apel građanima da svi poštujemo epidemiološke mjere i ne bi trebalo da bude problema - naglasila je Trivićeva.
Tema sastanka na kojem su učestvovali gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić i rukovodstvo škole bio je i prevoz đaka do škole, da bi se i taj segment odvijao što bezbjednije i sa što manje troškova za roditelje.
- Institut za javno zdravstvo propisao je da je u školama obavezno nošenje zaštitnih maski, djeca sjede na razdaljini od dva metra, u učionici boravi maksimalno do 15 đaka, neće biti neophodno da djeca tokom časa nose maske, ali nastavno osoblje će to morati - podsjetila je Trivićeva.
Ona je dodala da su roditelji dužni da izmjere temperaturu djeci prije polaska u školu i ako iz bilo kojeg razloga imaju temperaturu ne šalju ih u školu tog dana, nego prema Domu zdravlja.
Trivićeva je rekla da će resorno ministarstvo domovima zdravlja dostaviti spiskove svih učenika i dodala da će u slučaju potrebe oni biti primarno testirani.
Direktor Osnovne škole "Knez Ivo od Semberije" Radenko Savić rekao je novinarima da je sve spremno za početak školske godine i da, uz poštovanje epidemioloških mjera i preporuka, ne očekuje probleme, te poručio da će djeca u školi biti maksimalno zaštićena.
Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić najavio je da će sve preporuke struke biti poštovane za bezbjednu nastavu u školama i najavio pomoć lokalne zajednice za organizaciju prevoza učenika do škole, kako bi i u tom segmentu učenici bili što zaštićeniji.
Tokom boravka u Bijeljini Trivićeva se sastala sa gradonačelnikom Mićom Mićićem i posjetila Osnovnu školu "Knez Ivo od Semberije", a posjetu nastavlja obilaskom Tehničke škole "Mihajlo Pupin".
Usaglašavanje
Kako bi podvukli crtu na do sada urađeno po pitanju početka školske godina i povratka u klupe danas su se u Banjaluci sa direktorom Republičkog pedagoškog zavoda Predragom Damjanovićem sastali rukovodioci osnovnih škola sa područja banjalučke regije.
Predrag Damjanović rekao je da je zbog ljudi koji rade u mnogo škola neophodno da se na području cijele banjalučke regije usaglase odlasci i dolasci u školu, početak nastave.
- Do početka školske godine imamo desetak dana, ukoliko nešto bude potrebno Ministarstvo prosvjete i kulture i Republički pedagoški zavod će biti na raspolaganju, da bi nova školska godina mogla da počne na najbolji način - rekao je Damjanović.
Naglasio je da su zaključci na sastanku postavljeni tako široko da će svaka škola voditi računa o svojim specifičnostima.
- Najveći problem je to što mnogo nastavnika radi u više škola. U tom slučaju obaveza direktora je da usklade svoje rasporede časova, kako bi nastavnici mogli sve da stignu – kazao je Damjanović.
On je istakao da učenici nižih razreda čiji roditelji trenutno ne rade ili imaju sa kim da budu poslije nastave, ne moraju da budu u produženom boravku, kako bi u grupi bilo što manje djece.
- Kako se početak školske godine bude primicao, siguno će biti još nekih pitanja koja ćemo zajedno trebati riješiti – rekao je Damjanović.
Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije Miroslav Popržen rekao je da će biti usaglašeni polasci autobusa sa početkom i završetkom novih smjena u školama, odnosno da se u tim slučajevima pojača prevoz sa više autobusa.
On je naveo da će se nastava odvijati u skladu sa preporukama resornog ministarstva, odnosno Vlade Srpske te da će biti oranizovana tako da nastavici koji rade u dvije ili više škola mogu da stignu na
Nastavu,
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da je izuzetno važno da škole počnu sa radom i da se djeca vrate u školske klupe, dodavši da će jedan od izazova u prvoj sedmici septembra biti organizacija javnog prevoza.
Radojičić je dodao da je početak školske godine uvijek poseban momenat, te da će se to ove godine odvijati u otežanim uslovima.
- Molim roditelje, đake i nastavnike da se pridržavaju propisanih mjera i preporuka da bi svima bilo lakše i da bismo kroz ovu situaciju tokom trajanja epidemije virusa korona prošli sa što manje posljedica - rekao je Radojičić.
Radojičić, koji je prisustvovao sastanku Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, čija je tema bila organizacija nastave u novoj školskoj 2020/2021. godini, smatra da će najosjetljivija biti organizacija javnog prevoza.
On je naglasio da će to biti izazov, te da će u narednih sedam dana biti razgovarano i sa školama i prevoznicima u vezi sa eventualnim korekcijama autobuskog reda vožnje.
- Prva sedmica će nam svima biti eksperimentalna, da vidimo gdje su se eventualno pojavili problemi u praksi kada je riječ o organizaciji javnog prevoza - rekao je Radojičić.
On je naglasio da će se u slučaju pojave oboljelih postupati po higijensko-epidemiološkim mjerama kao i u martu.
- Jasne su preporuke i metodologija. Ukoliko se neko dijete razboli, Dom zdravlja, odnosno porodični ljekar radi medicinsku obradu i postupa se prema zdravstvenom stanju. Sva ostala djeca iz odjeljenja idu u kućnu izolaciju 14 dana. Ne zatvara se škola, već samo odjeljenje u kojem su djeca bila u neposrednom kontaktu, vrši se dezinfekcija i pokušava se nastaviti nastava kod svih ostalih - rekao je Radojičić.
Nova školska godina u Republici Srpskoj počeće 1. septembra, a učenici će sjesti u školske klupe uz izmijenjene uslove i uz poštovanje mjera koje su propisali Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Institut za javno zdravstvo.
Šta Vi mislite o ovome?