Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da je Vojska Republike Srpske bila odbrambena snaga koja je sačuvala srpski narod, njegov identitet, vjekovna ognjišta i istoriju.
Dodik je istakao da je slavan ratni put Vojske Republike Srpske i da je srpski narod ponosan na sve njene pripadnike.
"Bio sam jedan od onih koji su 12. maja 1992. godine donijeli zakon o formiranju Vojske Republike Srpske, što je bilo od presudnog značaja. Ovaj zakon donesen je jednoglasno", rekao je novinarima Dodik u kasarni "Kozara" na obilježavanju Dana Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH.
Dodik je istakao da je Srpska ponosna na svoju Vojsku i ono što je učinila.
"Taj ponos nas hrani i jača naše uvjerenje da je Vojska Srpske bila odraz naroda i njegove borbe za slobodu. Sloboda je ključna riječ naše istorije i borbe, pogotovo u prošlom vijeku. Taj vijek je završen pobjedonosnom ulogom Vojske u ratu. Ona je uspjela da odbrani naš narod i bude u temeljima stvaranja Srpske. Da nije bilo odbrambene uloge Vojske veoma bi teško bilo održati političko konstituisanje Republike Srpske u to vrijeme", naglasio je Dodik.
Prema njegovim riječlima, Vojska Republike Srpske je na svom ratnom putu bila je respektabilna i zahvaljaujući visokom moralu i htjenju da odbrani Srpsku izvršila svoj zadatak, iako je bila često izolovana i borila se u nemogućim okolnostima.
"Ona je ratovala u nekim periodima u veoma oskudnoj situaciji, nije bilo osnovnih sredstava, od nafte, pa čak do municije. Snaga ove vojske bio je moral i opredjeljenje vojnika da se bore do zadnjeg jer su znali da se bore za svoje porodice i ognjišta", poručio je Dodik.
On je podsjetio da je Vojska Srpske nakon rata satanizivana od onih koji su ovdje trebali da sprovode mir.
"Vojska Republike Srpske danas formalno ne postoji, ali postoji /Treći pješadijski/ Republika Srpska puk u okviru Oružanih snaga koji baštini njenu tradiciju. Važno je, ako smo već izgubili Vojsku Republike Srpske, da imamo naš pješadijski puk koji Srpsku trajno etablira kao faktor koji ima svoju oružanu silu", istakao je Dodik.
Dodik je ocijenio da je ukidanje Vojske bila greška, ali da je svjestan okolnosti u kojima se to dogodilo pod uticajem snažnog intervencionizma međunarodne zajednice koja je učinila sve da bude na štetu Srpske i srpskog naroda.
"Vjerovatno su mislili da nećemo imati šta obilježavati jer su smatrali da će ukinuti i sjećanje kada ukinu instituciju. Sjećanje na Vojsku Srpske i poginule borce ne može nestati. Dogovorili smo da ovdje bude postavljena oprema kako bi i dan i noć bila iščitavana imena poginulih pripadnika Vojske koji su dali svoj život za Srpsku", kaže Dodik.
Dodik kaže da je kao nekadašnji pripadnik Vojske Republike Srpske ponosan na period koji je proveo u njenim redovima.
"Bio sam potpuno uvjeren da sam na pravoj strani i da se nalazim na pravom mjestu", rekao je Dodik.
On je najavio da će ubuduće Dan Vojske biti obilježavan organizovanjem manifestacije na kojoj će prisustvovati veliki broj građana.
"Narednih godina ova manifestacija treba da bude održana na otvorenom i da obezbijedimo dovoljno uniformi Vojske Srpske kako bi to ostalo u našem snažnom sjećanju. Samo ono što ostane u sjećanju i dalje živi", naveo je Dodik.
Prema njegovim riječima, Vojska Republike Srpske baštinila je tradiciju antifašizma i JNA, a mnogi njeni oficiri prešli su iz JNA.
"U Vojsci Srpske gotovo da nije bilo primjera da su paravojne strukture bile dominantne na određenom prostorima. Ona je pod vojnom komandom Ratka Mladića i političkim rukovodstvom Radovana Karadžića, Biljane Plavšić i Nikole Koljevića izvršavala svoje zadatke u skladu sa međunarodnim pravilima ratovanja. To će ostati zapisano", rekao je Dodik.
On je dodao da mnogi napadi koje su doživjeli u prošlosti već otpadaju.
"To je bilo moguće zato što smo istrajno vjerovali u čistotu i patriotizam Vojske i nismo dozvolili da ono što su htjeli da joj nakaleme ostane zapisano i bude u karakteru trajnog sjećanja", naglasio je Dodik.
Poručio je da opredjeljenje Srpske i srpskog naroda nije da se kreće ka NATO-u, a da je određeni oblik saradnje neophodna, kao i sa drugima.
"Mi odbacujemo put ka NATO-u i članstvo. Ovo je iskonski zahtjev srpskog naroda koji ne može da oprosti NATO-u bombardovanje naših vojnika i civila čime je predodređen i rezultat rata. Bombe koje su bacane su bile sa osiromašenim uranijumom, to nije bilo vojnički, to je bilo usmjereno na jedan narod i njegovu genetiku. To je genocid koji je nastavljen iz vremena Drugog svjetskog rata, a taj postupak NATO-a i danas odnosi žrtve širom Srpske", rekao je Dodik.
Vojnici, podoficiri, oficiri i tadašnje političke strukture, poručio je on, moraju da budu ponosni na ono što su učinili.
"Borili smo se jer smo imali ideju, a to je sloboda za srpski narod i njegova teritorijalna organizacija u našu državu na ovim prostorima. Republika Srpska je formirana sa ciljem da bude nezavisna država i u vrijeme rata je to bila", istakao je Dodik.
On je podsjetio da je Dejtonski sporazum učinio da Srpska odustane od dijela suvereniteta i prebaci ga na nivo zajedničkih institucija BiH.
"Sada smo svjesni da su naša prava dobijena Dejtonskim sporazumom bitno ugrožena od strane međunarodne zajednice. Ukidanje Vojske Srpske je uslijedilo nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a ona je kao vojni faktor dobila punu legitimaciju i verifikaciju u tom dokumentu", kaže Dodik.
Treći pješadijski Republika Srpska puk Oružanih snaga BiH obilježio je danas u kasarni "Kozara" u Banjaluci 12. maj - Dan Vojske Republike Srpske i svoj dan.
Skupština srpskog naroda u BiH na zasjedanju u Banjaluci na današnji dan 1992. godine donijela je odluku o formiranju Vojske Republike Srpske.
Šta Vi mislite o ovome?