Iz Republike Srpske i danas poruka nadležnih da su vlasti Federacije BiH prerano donijele odluku o ukidanju karantina u tom entitetu.
Prije svega jer je, upozoravaju, bilo logično da ova mjera bude na snazi i za vrijeme prvomajskih praznika.
Mjere donesene sa ciljem suzbijanja virusa korona i način njihovog sprovođenja, analiziraće članovi Predsjedništva BiH, na sjednici zakazanoj za utorak, 28. aprila.
To što se Federacija opredijelila da karantin zamijeni mjerom ograničenja kretanja, za resornog ministra u Srpskoj Alena Šeranića nije dobra odluka, pogotovo sa aspekta kontrole lica koja dolaze iz inostranstva.
- Nije trebalo ići na ovakav način sa ovakvom vrstom odluke. Kolege iz Federacije znaju zašto su to učinili, ili nisu učinili. Ono što imamo priliku da vidimo jeste da su to neusaglašene poruke iz različitih institucija. Ali, Republika Srpska je u potpunosti nadležna za sistem organizacije zdrasvtva i za zdravlje svog stanovništva. Tako ćemo postupati i u narednom periodu, da učinimo sve što je u našoj moći da kroz naše institucije, očuvamo zdravlje našeg stanovništva - poručio je Šeranić.
Da će Srpska preduzimati adekvatne mjere, usaglašene sa strukom, poručuje i premijer Radovan Višković. Ističe da bi, nakon šest sedmica borbe sa virusom korona, neoprezno ukidanje mjera moglo da ugrozi ostvarene rezultate.
- Strahujemo zbog toga što je Federacija, po nama, tako brzo ukinula karantine prije svega na graničnim prelazima i to bi sigurno u narednom periodu moglo da ugrozi epidemiološku situaciju u Republici Srpskoj - naglašava Višković.
Prije svega zbog predstojećih prvomajskih praznika, kada se očekuje veći priliv građana iz inostranstva, upozorava srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Odluka je, kaže, donesena brzopleto i bez koordinacije sa Republikom Srpskom.
Podsjeća da je uvođenje karantinskog sistema dio zajedničkih mjera Predsjedništva BiH. Nakon što je Republika Srpska uvela lokalne karantine, Predsjedništvo je, podsjeća, na inicijativu dva člana iz Federacije, donijelo novi zaključak i tražilo da i u Federaciji budu uvedena ova mjera.
- Imamo u utorak sjednicu Predsjedništva BiH, analiziraćemo donesene mjere i način njihovog sprovođenja i daćemo ocjenu. Mislim da to nije dobro i da je prerano, da ne treba olako ukidati mjere, jer još nemamo jasne upute. Mi ne možemo da bilo šta učinimo ovdje i da se ne osvrnemo na kretanja u regionu, pogotovo u Evropskoj uniji - kaže Dodik.
A posljedice odluke federalnih vlasti već su vidljive. Otkako je ukinut karantin, broj osoba koje su ušle u BiH veći je gotovo deset puta.
To je podatak Federalne uprave za inspekcije poslove, koja je kao jedan od razloga da se suspenduje naredba o karantinu navela "nepostupanje inspektora Srpske".
Iz Inspektorata Srpske navode: "Neargumentovane optužbe Federalne uprave za inspekcijske poslove mogu se posmatrati kao izgovor za očekivane negativne posljedice zbog preranog ukidanja mjera u Federaciji. Nepromišljeni potezi federalnih institucija i ukidanje obaveze karantina već su dali rezultate na terenu, koji se prema objavljenim informacijama ogledaju u deset puta većem broju putnika koji ulaze u BiH, čime se direktno ugrožavaju i građani Republike Srpske."
Inspektorat Republike Srpske demantovao je tvrdnje direktora Federalne uprave za inspekcijske poslove da je komunikacija sa Inspektoratom Srpske bila jako slaba.
Navode da se na dnevnom nivou dostavljaju podaci o licima koja su u BiH ušla preko graničnih prelaza na teritoriji Srpske, a imaju prebivalište na području Federacije ili distrikta Brčko.
Šta Vi mislite o ovome?