Nacionalni park „Sutjeska“ ovih dana je veliko gradilište- u toku je obnova više turističkih objekata, koji su dugi niz godina bili devastirani i neupotrebljivi.
Paviljon C sa 30 ležajeva uništen je u posljednjem ratu, a zahvaljujući Vladi Srbije, koja je za njegovu obnovu izdvojila 300 hiljada maraka, vraća mu se stari sjaj. Na paviljonu A, kapaciteta 29 kreveta, mijenja se stolarija i namještaj, a sredstva je obezbijedila Vlada Srpske. Najveći zahvat je obnova paviljona D, koji će uz pomoć EU i Srbije biti pretvoren u istraživačko-ekološki centar za studente iz Srbije, BiH i zemalja zapadne Evrope.
„Tu će biti 43 kreveta za studente i profesore. U prizemlju će biti laboratorije i prateći sadržaji. To je projekat prekogranične saradnje sa Šumarskim fakultetom iz Beograda i Srbija šumama. Vrijednost projekta je oko 500 hiljada evra“, kaže direktor NP “Sutjeska” Dejan Pavlović.
Radovi na sva tri objekta biće završeni u ovoj godini, pa će uz hotel Mladost i nedavno izgrađene luksuzne vile na Tjentištu, te katune na Prijevoru, gosti imati veći izbor smještaja. Istovremeno, Nacionalni park je preko UNDP-a obezbijedio sredstva za obnovu planinske kuće na zelengorskom jezeru Donje bare, a u planu je i gradnja planinarskog doma na Prijevoru, jednom od najatraktivnijih vidikovaca u podnožju Maglića.
„Sigurno, ovo je najveći investicioni ciklus u Nacionalnom parku u posljednjih 30 godina“,ističe direktor Pavlović.
Nakon ratnih razaranja, Nacionalni park još se oporavlja. Nekada je to, zbog prirodnih ljepota i istorijskog značaja, bilo jedno od najposjećenijih mjesta u bivšoj Jugoslaviji.
Pavle Milanović, mještanin Tjentišta koji je u Parku radio duže od četiri decenije, prisjeća se da je sve vrvilo od gostiju.
„Sve je to bilo krcato puno, po dvoje spavalo u krevetu. Svaki dan tri, četiri hiljade ljudi na doručku, ručku i večeri“, prisjeća se Milanović.
Gledajući obnovu Parka, koja je u posljednjih nekoliko godina sve izraženija, on vjeruje da dolaze bolji dani.
„Samo gradnja, samo obnova. Bolje će biti mnogo, i sad je već bolje, prošla godina je bila odlična“, hvali Milanović aktuelno rukovodstvo Parka.
Prethodne godine oboreni su rekordi posjećenosti parka u posleratnom periodu. Uz nove objekte, očekivanja su da će pozitivan trend biti nastavljen.
„Već imamo popunjeno 60 posto postojećih kapaciteta, a u oktobru imamo najavljenu jednu veću grupu iz Danske, tako da će sigurno biti bolja godina od prethodne“, optimista je direktor Pavlović.
U Nacionalni park „Sutjeska“ gosti stižu sa svih kontinenata. Zelengorska jezera, prašuma Perućica, najviši vrh BiH Maglić, uz spomenike i muzej Bitke na Sutjesci, samo su neki od razloga zbog kojih će ovo područje uvijek biti magnet za turiste.
Šta Vi mislite o ovome?