Predstavljanjem planiranih aktivnosti i degustacijom trebinjskih vina i sira iz Pljevalja, u Trebinju je danas ozvaničen početak realizacije projekta “Vino i Sir”, čiji je cilj brendiranje ovih autohtonih proizvoda trebinjskog i pljevaljskog kraja na međunarodnom tržištu. Projekat se finansira iz sredstava IPA fondova Evropske unije namijenjenih programima prekogranične saradnje, za koji je obezbijeđeno 250.000 evra.
Početak realizacije programa ozvaničio je gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević, istakavši da značaj projekta nije samo u prekograničnom povezivanju proizvođača vina i sira iz Hercegovine i Crne Gore, već i u očekivanjima da aktivnosti doprinesu boljem plasmanu njihovih proizvoda na tržište Evrope.
Vučurević je podsjetio da je vinarstvo u Trebinju posljednjih godina doživjelo “svojevrsni bum i veliki preobražaj”, a brojna pobrana priznanja naših vinarija pozicionirala su Trebinje i na međunarodne vinske mape.
“Grad Trebinje će i u buduće nastojati da sa svojim partnerima koji poznaju prakse korišćenja IPA fondova nalazi načine i programe da se povezuje sa susjednim opštinama u regiji i da svi zajedno radimo na dobro naših proizvođača i lokalnih zajednica”, rekao je gradonačelnik Trebinja.
Potpredsjednik opštine Pljevlja Ljubiša Ćurčić istakao je da je sir iz Pljevalja, zahvaljujući posebnoj klimi i ispaši, a najviše specifičnoj recepturi prerade, koja se “čuva kao porodična tradicija i prenosi sa koljena na koljeno”- odavno postao brend ove opštine.
“Šansu vidimo u činjenici da je proizvodnja autohtonih prehrambenih proizvoda u stalnom rastu, da su na izuzetnoj cijeni kod potrošača zbog svoje prvorazrednosti, različitosti i specifičnosti. Priliku da ono što imamo ponudimo i prodamo razvijenoj Evropi moramo iskoristiti. Moramo iskoristiti i šansu da kroz ovaj projekat dođemo da većeg kvaliteta i veće tržišne vrijednosti naših proizvoda, ali i da dođemo do većeg tržišta”, rekao je Ćurčić.
Projekat punog naziva “Da Evropljani uživaju u hercegovačkim vinima i pljevaljskom siru – Vino i sir” provodiće se naredne dvije godine kroz različite edukativne, promotivne i administrativne aktivnosti, čiji je cilj unapređenje ovih proizvodnih grana i tržišno pozicioniranje u Evropi.
Najvažniji rezultat biće da će nakon završetka projekta svi proizvođači-učesnici biti registrovani kao poljoprivredna gazdinstva, što podrazumijeva i mogućnost korišćenja subvencija, dalji razvoj i lakši put do kupaca, kaže koordinator projekta Ognjen Skočajić.
”Takođe, planirano je i više edukacija sa stranim predavačima, ekspertima iz ovih oblasti, što će biti veoma korisno za naše proizvođače i mlade koji to tek žele da budu. Planirano je i studijsko putovanje u Bertinor u Italiju, kao i razne promotivne aktivnosti, sve sa ciljem predstavljanja naših proizvoda drugim tržištima. Za vina iz Trebinja i sir iz Pljevalja svi u regiji znaju da su neospornog kvaliteta, a projekat će pomoći da to saznaju i u ostatku svijeta”, rekao je Skočajić.
Pored Grada Trebinja i Opštine Pljevlja, trebinjskih vinara i proizvođača sira iz Pljevalja, u projektu učestvuju i prerađivači ljekovitog i aromatičnog bilja iz opštine Olovo.
Izvor: Radio Trebinje
Šta Vi mislite o ovome?