Maslačak je besplatna superhrana. Ova samonikla ljekovita biljka raste doslovno posvuda i svima je na dohvat ruke. Svi su njeni dijelovi upotrebljivi, a može se koristiti svjež za zeleni kašasti sok, salatu i pripremu jela.
Maslačak obuhvata višegodišnje zeljaste biljke sa žutim cvjetnim glavicama složenim iz velikog broja cjevastih i jezičastih cvjetova. Drugi narodni nazivi za ovu vrstu su i radič, popina pogačica, žutinica, žućanik, žuho zelje, mljekača, mliječnjak, milosavka, smetanka, popino gumno, talijanska salata i gubica.
Prvobitno nastao na prostorima Evroazije, danas je rasprostranjen i u Severnoj Americi, južnim delovima Afrike, Novom Zelandu, Australiji i Indiji.
Poznata je, osim po ljekovitosti, kao izuzetno hranljiva biljka bogata vitaminima C i A, organskim kiselinama, mineralima (posebno kalijumom, natrijumom i magnezijumom).
Proljećna salata pravi se od sasvim mladih listova koji se beru prije cvjetanja i van naseljenog područja.
U narodnoj medicini se koristi za opšte jačanje organizma i proljećno čišćenje krvi. Od njega se može praviti čaj, sirup ili maslačkovo vino.
Korjen maslačka ima složen hemijski sastav. U mlječnom soku sadrži hetrerozide, ugljene hidrate i minerale, pa se koristi za liječenje upale i kamena žučne kese, žutice, smanjenog lučenja mokraće itd.
Kad se beru listovi, cvjetovi i korijen
Cvjetovi se beru u razdoblju punog cvjetanja (april i maj) za sunčanog suvog vremena oko podneva kad su posve otvoreni. Koriste se svježi, ili se od njih pravi sirup, sok, džem, vino i rakija. Suše se i za čaj.
Listovi se beru prije cvatnje maslačka (mart, april). Koriste se svježi ili se na prozračnom sjenovitom mjestu suše za čaj. Prije stavljanja na sušenje trebaju se razdvojiti iz rozete svaki za sebe.
Korijen maslačka za sok i salatu vadi se u rano proljeće ili kasno ljeto, a u oktobru se vadi za sušenje. Vadi se oštrim nožićem, tako da se ne zareže korijen kako ne bi izgubio sok. Ako ga sušimo, iskopani korijen se očisti od nadzemnih dijelova i opere, pa se naniže na konac i objesi na toplo, sjenovito i prozračno mjesto. Korijen je prije cvjetanja slatkastog okusa, a nakon cvjetanja gorak. Dobro osušeni korijen je jako smežuran, sivo bijele boje, a kad ga prerežemo u sredini je žut.
Čaj od sušenih listova maslačka
Recept: 2 dl vrele vode prelijemo preko 1 čajne kašike sušenih listova maslačka, te nakon 10-15 minuta procijedimo.
Koristi se kod hroničnih upala mokraćnog mjehura. Pije se 2-3 puta dnevno, najviše tokom dvije sedmice.
Čaj od korijena maslačka
Recept: 1 čajna kašika smrvljenog sušenog korijena maslačka stavi se u mlaku vodu. Zagrije se do vrenja pa kuha još 10 minuta i procijedi.
Pije se dva do tri puta dnevno po jedna šolja, prije obroka, a koristi se za probavu i čišćenje jetre, potiče znojenje, odstranjuje otrovne tvari iz krvi i tijela, čisti sluznicu disajnih organa, koristan je kod povišenog kolesterola.
Sok od korijena maslačka
Recept: U sokovniku napravite sok od svježe iskopanog korijena maslačka i pijte ga svježeg. Uz korijen možete koristiti i listove.
Korijen utiče na sva izlučivanja iz tijela, naročito žuči, otklanja iz tijela otrovne tvari koje nas čine umornima, djeluje tako da osvježava i jača. Može se uzimati i pomiješan s malo mlijeka i medom ujutro. Osim toga, možete u sokovnik dodati i mrkvu, jabuku i ciklu kako biste dobili bogati multivitaminski sok
Ljekovita salata od listova i korijena
Recept: Svježe ubrane listove i korijene maslačka prije cvjetanja dobro očistite i operite, nasjeckajte pa prelijte sokom limuna. Ostavite da odstoji 2-3 sata, pa dodajte maslinovo ulje i sitno sjeckan jedan češanj bijelog luka.
U proljeće se ova salata koristi kao čistač krvi i organizma
Recept: 300 cvjetova maslačka, 3 limuna, 2,5 l vode, 2,5 kg šećer
Način pripreme: U 2.5L vode sipati cvjetove maslačka i limunov sok, tu smjesu skuvati na tihoj vatri dva i po sata. Smjesu, potom procijediti kroz troslojnu gazu, dodati šećer i ponovo kuvati oko dva sata. Topao med sipati u tegle i odmah zatvoriti. Uzimati ujutru na prazan želudac jednu kašičicu.
Vino od maslačka
Recept: 10 šaka rascvjetanih glavica maslačka ubranih u podne po sunčanom i suvom vremenu stavite u veliki lonac pa promiješajte sa 1,5 kg šećera, koru 2 narandže i 2 limuna. U drugom loncu zavrijte vodu pa prelijte u lonac sa glavicama maslačka i stavite ih kuhati još sljedećih pola sata. Skinite s vatre i ostavite da se ohladi.
Kad se ohladilo, procijedite kroz dvostruku gazu pa u dobivenu tekućninu dodajte iscjeđeni sok 2 narandže i 2 limuna. U pola šolje mlake vode razmutiti 1 vrećicu vinskog kvasca, kad se zapjeni dodati smjesu ukuhanom soku od maslačka uz miješanje.
Po želji možete okus i miris oplemeniti dodavanjem 10 klinčića, cimeta, naribanog đumbira i slično. Pokrijte s krpom i ostavite na toplom mjestu kako bi počelo vrenje.
Nakon 5 dana, kad je tekućina provrela, ponovo procijediti kroz dvostruku gazu, pa napuniti staklene boce i dobro ih zatvoriti i spremiti na hladno i tamno mjesto. Nakon šest mjeseci stajanja možete početi piti svoje vino od maslačka. Vino je svjetle žute boje, jako i veoma pjenušavo. Dobro je svakodnevno popiti po čašu ovog vina za jačanje organizma, poticanje metabolizma i čišćenje krvi.
Džem od maslačka
Recept: U lonac staviti 300 svježe ubranih cvjetnih glavica, preliti s 3 litre vode i staviti kuhati na laganu vatru. Kad zakuha dodati na kriške narezana 3 limuna i 3 narandže i kuhati dalje miješajući dok se sve ne rastopi. Smjesu usitniti sa štapnim mikserom. Dodati 3 kg šećera i kuhati još miješajući dok se šećer rastopi, pa ugustite smjesu dodajući otopljeni želatin.
Ovaj džem se preporučuje jesti za doručak, pogotovo osobama koje pate od anemije i tegoba jetre.
Rakija od maslačka
Recept: U staklenku s širokim grlom poslažite četiri šake svježeg korjena maslačka narezanog na ploške i zalijete s 1 l lozovače. Poklopite i ostavite da stoji dva mjeseca na sjenovitom mjestu. Potom procijedite kroz dvostruku gazu. Pije se mala čašica prije večere, kao pomoć probavi.
Šta Vi mislite o ovome?