Blizu 320 hektara izgorijele površine pod šumom i niskim rastinjem i tri povrijeđena vatrogasca – negativni je bilans šestodnevnih požara na području Trebinjske šume i Trebinjskih brda, rečeno je danas na prijemu u Gradskoj upravi za predstavnike službi, preduzeća i institucija čije je ljudstvo sa tehničkima resursima učestvovalo u danonoćnoj borbi protiv vatrene stihije na ovom području.
Gradonačelnik Trebinja Slavko Vučurević u ime Gradske uprave i građana Trebinja zahvalio je svima „koji su šest dana i noći ulagali nadljudske napore da vatrenu stihuju stave pod kontrolu“ – pripadnicima Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje i Vatrogasnom društvu Lastva, ljudstvu Civilne zaštite grada Trebinja i jedinici HET-a, pripadnicima Oružanih snaha BiH – vojnicima garnizona u Bileći i helikopterskoj jedinici, radnicima Centra za gazdovanje kršom, te vatrogacima iz Ljubinja, Bileće, Gacka, Bijeljina iz Herceg Novog „koji su na poziv odmah pritekli u pomoć“, kao i mještanima „koji su se odazvali na apel Gradske uprave i učestvovali u odbrani svojih kuća i imanja“.
„Ono što ja za nas najvažnije je da konstatujemo da je požar ugašen i da smo uspjeli da sačuvamo ljude i imovinu. S obzirom na razmjere požara i da se vatrena linija mjerila kilometrima, sreća je da nismo imali težih posljedica po ljudstvo – osim jedne teže povrede oka vatrogasca iz Lastve Filipa Aleksića, koji se liječi u trebinjskoj bolnici, i dvije lakše povrede – uganuća esktremiteta kod trebinjskih vatrogasaca“, rekao je Vučurević.
On je naveo da je požar pokazao i određene prospuste u planiranju preventivnih mjera, za koje je već pokrenuta inicijativa da se otklone za buduće neželjene situacije.
„Uputili smo zahtjev Hidroelektranama na Trebišnjici da saniraju zapuštena pojila u Popovom polju, koja bi koristili za vodozahvat. Od požarišta u Starom Slanom do vodozahvata u Bregovima helikopteru je trebalo punih 15 minuta, a da su pojila bila u funkciji ovo vrijeme bilo bi skraćeno na svega tri do četiri minuta“, pojasnio je Vučurević.
Komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje Danko Vuković kaže da je borba sa vatrenom stihijom na momente dobijala i dramatičan zaplet – kao što je odbrana sela Lug ili spašavanja života i imovine mještana na Trebinjskim brdima.
„Javljeno nam je da je starica ostala u Trnovcu opkoljenom vatrom. Probijali smo se kroz požar da dođemo do sela i tamo zatekli još nekoliko civila koje smo uspjeli da spasimo, ali i da odbranimo njihovu imovinu i objekte“, kaže Vuković.
Glavni inženjer za uzgoj i zaštitu šuma u Centru za gazdovanje kršom Mirela Vasiljević kaže da je požar za šest dana opustošio više od 240 hektara pod niskim rastinjem na području Trebinjske šume i više od 70 hektara većinom odrasle šume na području Trebinjskih brda.
„Bez obzira na ekonomski, sa ekološkog aspekta za nas je ista šteta i u šibljaku i u šumi. Ekološka šteta je zaista velika. Požarno pustošenje dalje dovodi do erozije i spiranja zemljišta, koji nekad zelene površine pretvaraju u krševitu pustinju“, istakla je Vasiljević apelujući na građane da ubuduće izbjegavaju sve rizične situacije koje bi mogle da uzrokuju štete po šumske resurse i prirodnu sredinu.
Šta Vi mislite o ovome?