Najjužniji grad Republike Srpske posljednjih godina postao je privlačna destinacija za mnoge turiste. Grad na Trebišnjici ima najveći akva-park u Bosni i Hercegovini.
Trebinje više nije samo "usputna stanica" u koji se nakratko svraća da se na putu do Jadrana popije kafa u hladu čuvenih stoljetnih platana. Dučićev grad raskošne ljepote, bogat kulturno-istorijskim spomenicima, već desetak godina je pravi turistički hit, mjesto odmora za desetine hiljada turista iz regiona i svijeta.
Istinski dragulj Hercegovine, smješten podno Leotara, čija "patina" i gostoprimstvo ljudi opijaju, turistima nudi mnogobrojne sadržaje - prelijepo staro gradsko jezgro, muzeje, spomenike kulture, istorijske znamenitosti, manastire, vinarije, bazene, kupališta, jedinstvenu pijacu sa mnogobrojnim autohtonim hercegovačkim gastronomskim proizvodima i, od prošle godine, jedan od najvećih akva-parkova na Balkanu. Zato i ne čudi što je u Trebinju prošle godine ostvareno više od 70.000 noćenja.
Ove godine, po riječima Marka Radića, direktora Turističke organizacije, grad na Trebišnjici je već za prvih šest mjeseci posjetilo 36 odsto više turista nego u istom periodu lani. Samo u junu ostvareno je oko 11.500 noćenja, što je rekord otkad se posjete u Trebinju zvanično bilježe.
- Naša turistička sezona posljednjih godina traje svih 12 mjeseci, ne samo od aprila do kraja oktobra - kaže Radić. - Najviše gostiju, tradicionalno, dolazi iz Srbije i zemalja regiona, potom iz Rusije, Grčke, Turske i Skandinavije, a ove godine je primjetno veći broj Francuza, Španaca i Holanđana. U jednodnevne obilaske grada dolaze i stranci koji se odmaraju u Dubrovniku, Cavtatu, Herceg Novom i Kotoru. Iako najviše turista dolazi od sredine aprila do oktobra, važno je da nam turisti sada dolaze tokom cijele godine. Sadržaji koje im nudimo sve su raznovrsniji, ali neprikosnoveni po posjeti i dalje su manastir Tvrdoš i Hercegovačka Gračanica.
U najjužnijem gradu Republike Srpske i okolini, kako kaže naš sagovornik, rade 22 hotela, motela i hostela, a brojni turisti odlučuju i da unajme sobe u privatnom sektoru.
- Cijene smještaja i usluga, vrlo su pristupačne - kaže Radić. - U privatnim objektima, sobe se mogu iznajmiti za 10-15 evra, a apartmani za 20-35 evra dnevno. Tokom sezone, u hostelima, noćenje sa doručkom je 10-12 evra, dok je najskuplje u hotelima sa pet zvjezdica, od 90 do 160 evra. Van sezone cijene su i do 40 odsto niže.
Poseban pečat turizmu Trebinja daje 17 vinarija, u kojima degustacija čuvenih žilavke i vranca uz hercegovački sir i pršut košta pet evra. Sve više turista u grad na Trebišnjici dolazi i zbog paraglajdinga, planinarenja, biciklizma, ronjenja, foto-safarija, auto-kampinga i ribolova.
GRAD SUNCA
Poseban podsticaj turizmu dao je i akva-park "Grad sunca", otvoren jula prošle godine - kaže Marko Radić. - Na oko osam hektara izgrađeni su bazeni sa brojnim zabavnim i adrenalinskim sadržajima, vodena vrela, tobogani, igraonice, dino-park, restorani, barovi, velnes i spa, kao i hotel "Panorama". Cjelodnevna karta za akva-park košta 15, poludnevna sedam i po evra, dok je za najmlađe ulaz slobodan.
CIJENE
U trebinjskim restoranima i kafanama vrlo bogat ručak košta od najčešće šest do osam evra, a biftek i stek najviše 10 evra. Kafa je najviše 80 centi, sokovi, gazirana pića i pivo su evro do evro i po, a domaće rakije od 50 centi do evro i po. Sve ove usluge za nijansu su skuplje u ugostiteljskim objektima pod čuvenim platanima.
Šta Vi mislite o ovome?