Srbija je jedna od rijetkih država koja se suočava sa smanjenjem broja stanovnika, rekao je demograf Vladimir Nikitović, koji je naučni saradnik Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu.
On je rekao da se takav trend očekuje u narednih 20-30 godina i u Evropi i da je riječ o globalnom procesu.
Nikitović je ukazao da ljudi sve teže stupaju u partnerske odnose, da je stopa razvoda mnogo veća nego što je bila i da se žene sve kasnije odlučuju na rađanje.
Komentarišići pojavu da se sve rjeđe događa da bračni parovi imaju dvoje ili troje djece, Nikitović je ocijenio da je to globalni trend, uočen prije tridesetak godina - da je nivo rađanja niži od potrebnih dvoje djece.
Nikitović je ukazao da se u Srbiji četvrtina djece rodi van braka što je "veliki skok" u odnosu na period poslije Drugog svjetskog rata, čak i u odnosu na prethodnih 20 godina.
On je naveo da u posljednjih 20 godina država ima mjere ekonomske pomoći, jer se ženama omogućava da tokom 12 mjeseci dobijaju naknadu.
- Pomoć u prve dvije godine za drugo dijete postoji i to nije mali izdatak za državu, jer je to 1,4 odsto bruto društvenog proizvoda - dodao je Nikitović.
- Pokazalo se da je najvažnije usklađivanje rada i roditeljstva - ocijenio je Nikitović.
Statistika pokazuje, kako je rečeno, da svaka druga porodica ima samo jedno dijete, dok svega 1,1 odsto porodica ima više od troje djece.
Od devedesetih godina do 2011. godine broj porodica sa djecom se smanjio za 16 odsto, a broj porodica bez djece za 15 procenata.
Za samo 10 godina između dva popisa od 2002. do 2011. godine broj porodica sa djecom u Srbiji opao je za više od dva odsto sa 54,5 na 52,1 procenata. Sa druge strane, broj samohranih majki je porastao sa 11,4 na 13,7 odsto.
Šta Vi mislite o ovome?